Sesi duyuyor muyuz
Do we hear the voice
  1. Tez No: 672633
  2. Yazar: BERKAN KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK İSMET ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Müzik, Philosophy, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk sesin nasıl ortaya çıkmış olabileceği ve ana kaynaktan ortaya çıkışından itibaren evrenin her yerinde varlık göstermesinin nedenleri ve etki alanları araştırılmaktadır. Filozoflar ve kutsal metinler ışığında işittiğimiz seslere ne gibi anlamlar yüklendiği ve ne amaçla kullanılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Kozmik müzik üzerinden gezegen ve yıldız seslerinin ne olabileceği ve evrende ki armonik yapıyı hem fiziksel anlamda hem metafiziksel anlamda nasıl etkilediği tezin alanı içerisindedir. Tezimiz içerisinde sırasıyla; sesin Tanrı'nın varlığını kanıtlamaya yönelik bir bağının olduğu, Tanrı ile kurulmaya çalışılan iletişime olanak sunduğu, sesin barındırdığı matematiksel orantı anlayışı, altın oranın temeli olan Fibonacci sayısının do notası ile başlayarak bu ses dizisini kapsadığı, do sesi üzerinden müziğin başlangıç noktası ve evrenin başlangıç noktasına kadar etkisinin olabileceği ele alınacaktır. İlerleyen teknoloji ile seslerin artık üç boyutlu olarak (cymatic) kayıt altına alınıyor olması, frekansların ve kendilerine içkin şekillerinin ne olabileceği doğrudan ele alınmamış olsa bile tez içerisinde bu konuya yer yer değinilmiştir. Bu tez içerisinde bir kavram olarak sesin, felsefenin önemli kavramlarından Tanrı ve yaşamın amacı açısından konumu saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, how the first sound might have arisen and the reasons and effects of its existence in every part of the universe since its origin from the main source are investigated. In the light of philosophers and scriptures, what kind of meanings are attributed to the sounds we hear and for what purpose they should be used. What the sounds of planets and stars can be through cosmic music and how they affect the harmonic structure in the universe both physically and metaphysically are within the scope of the thesis. In our thesis, respectively; The sound has a connection to prove the existence of God, it allows communication with God, the mathematical understanding of the proportion of the sound, the Fibonacci number, which is the basis of the golden ratio, covers this sound sequence starting with the note do, the starting point of the music through the sound of do and the starting point of the universe. It will be discussed. With the advancing technology, the fact that sounds are recorded in three dimensions (cymatic) and what the frequencies and their inherent shapes may be has not been directly addressed, but this subject has been mentioned in the thesis. In this thesis, the position of sound as a concept, one of the important concepts of philosophy, in terms of God and the purpose of life has been tried to be determined.