Şeker fabrikası atığı döner çamurunun (birinci karbonatlama çamuru) yumurta tavuğu rasyonlarında kalsiyum kaynağı olarak kullanılabilme olanakları
Possibilities of utilizing first carbonification sludge of sugar industry as calcium source in layer diets
- Tez No: 67264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. B. ZEHRA SARIÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, şeker fabrikası atığı döner çamurunun yumurta tavuğu rasyonlarında kullanılabilme olanaklarını belirlemek amacıyla iki deneme yapılmıştır. Yemleme denemesine ait ilk çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilen 24 haftalık 324 adet, kalsiyum dengesinin saptandığı ikinci çalışmada ise 41 haftalık 30 adet beyaz yumurtalı Babcock B-300 yumurtacı hibrit kullanılmıştır. Yemleme denemesi 26 hafta, kalsiyum dengesinin belirlendiği deneme ise toplam 15 gün sürdürülmüştür. Her iki çalışmada da karmalardaki kalsiyum açığının % 0, 20, 40, 60, 80 ve 100'ünü karşılayacak şekilde Mermer Tozu (MT) yerine Döner çamuru (DÇ) katılan 6 farklı rasyon kullanılmıştır. Yemleme denemesi sonunda yapılan varyans analizi sonuçlarına göre; yumurta verimi, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık değişimi, kırık-çatlak yumurta oranı, kırılma direnci, kabuk kalınlığı, femur ve tibia kemik külü, femur ve tibia kemik kalsiyumu açısından rasyonlar arasındaki farklılık çok önemli (P< 0.01) bulunurken, yumurta ağırlığı, şekil indeksi, kabuk ağırlığı, tibia ve femur kemiği ağırlığı, tibia ve femur kemiği fosforu ile kan kalsiyum ve fosfor düzeyleri gibi özellikler bakımından istatistiksel önemli farklılık bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Two experiments were conducted to investigate the possible use of first carbonification sludge of sugar industry in layer diets, in the feeding trial (first experiment), 324 Babcock B-300 hens, 24-week-old, and the determination of calcium balance trial (second experiment), 30 Babcock B-300 hens, 41 -week-old, raised in the Farm of Agricultural Faculty at Ondokuz Mayıs University were used. The first experiment was carried out for 26 weeks, whereas the second lasted a total of 15 days. In both experiments, ground marble was replaced in the experimental diets by the sludge to provide the calcium requirements at the rates of 0, 20, 40, 60, 80 and 100 %, respectively. In the feeding trial, statistical analysis showed that, there were significant differences between rations (P.05).