Kötü Amaçlı URL'leri makine öğrenme teknikleriyle tespit etme
Detecting Malicious URLs Through Machine Learning Techniques
- Tez No: 672683
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde internetteki siber saldırıların sayısı önemli ölçüde artmıştı. Bir ana ve basit saldırı, orijinal web sitelerine benzer görünümlü kötü amaçlı web sitelerini kullanan ve kullanıcıların kimlik bilgilerine ulaşmaya çalışan kimlik avı saldırılarıdır. Bu güvenliği ihlal edilmiş web sitelerinin, internet kullanıcılarının bunları gözle tespit etmelerini bir şekilde zorlaştıran orijinal web sitelerine çok benzeyen URL adresleri vardır. Bu tür saldırılar, kötü niyetli URL'lerin nasıl tespit edileceğini bilerek internet kullanıcılarının farkındalık düzeyini artırarak hafifletilebilir, ancak yine de bu tür saldırıların kurbanı olan kullanıcılar vardır. Siber uzmanlar, bu kimlik avı web sitelerine erişimi tespit etmek ve engellemek için sistemler üzerinde çalışıyorlar. Bu çalışmaların bir yolu, kimlik avı URL'leri için kara listeler oluşturmaktır, ancak bu, internet gibi dinamik ve son derece değişen bir ağın kaydını tutmak zor olduğundan bu iyi bir çözüm değildi. Bu açıdan bakıldığında, oldukça dinamik bir kötü amaçlı URL tespit sistemine sahip olmak gerekiyor ve makine öğrenimi teknikleri bunun için iyi çözümler. Bu çalışma, kötü amaçlı URL'leri tespit etmede denetimli makine öğrenimi tekniklerini kullanma becerisine odaklanacaktır. Gösterilen sonuçlara göre, kötü niyetli URL'leri tespit etmek için bu teknikleri kullanmak internet kullanıcılarını korumak için iyi bir çözümdür. İşlem süresini iyileştirmek için, özelliklerin önemine göre veri setine bir özellik seçme işlemi uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the number of cyberattacks on the internet had been increased dramatically. One main and simple attack is phishing attacks, which use malicious websites that have similar looking to the original websites and try to reach the credentials for the users. These compromised websites have URL addresses that are very similar to the original websites that make it somehow hard for internet users to detect them by eyes. This kind of attack can be mitigated by increasing the awareness level of the internet users via knowing how to detect malicious URLs, however, there are still users who fall as victims of this kind of attack. Cyber experts have been working on systems to detect and block access to these phishing websites. One way for these workings is constructing blacklists for the phishing URLs, but this was not a good solution since it is hard to keep track of a dynamic and highly changed network such as the internet. From this point of view, it is needed to have a highly dynamic malicious URLs detecting system, and machine learning techniques are good solutions for that. This work will focus on the ability to use supervised machine learning techniques in detecting malicious URLs. From the results that are shown, using these techniques for detecting malicious URLs is a good solution for protecting internet users. In order to improve the processing time, a feature selection process will be applied to the dataset based on the importance of the features.