Machine learning for malicious URLs
Kötü amaçlı URL'ler için makine öğrenimi
  1. Tez No: 940597
  2. Yazar: ABDULRAHMAN ALI MOHAMMED ALRUBAYQI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Başlangıçta konserve ete SPAM adı veriliyordu (özellikle ABD'de popülerdi). Bu ifade, elektronik iletişim alanında taciz edici e-postaları ifade edecek şekilde gelişmiştir. Genel olarak konuşursak, spam, istenmeyen toplu e-postalar olarak tanımlanır. Davetsiz iletişimin her zaman hemen rahatsız edici olması gerekmediğinden (ürün talebi gibi) her iki gereksinim de çok önemlidir; toplu e-postalar aynı zamanda rutin konferanslar da olabilir Diğer zararlı e-posta türlerini de taramak istiyoruz. Bunlar arasında, örneğin alıcıları, sağlanan bağlantılara hemen tıklamaları gerektiğine ikna etmeye çalışan çeşitli dolandırıcılık e-postaları yer alır. Daha sonra örneğin bir işletmenin intranetini taklit edebilir ve kullanıcıdan faydalı veriler alabilirler. Bu tezin amacı, özellikle spam e-postalar üreten botnet'lerle ilgili olarak e-posta izleme akışlarındaki zararlı davranışları belirleme potansiyelini araştırmaktı. Amaç, düşmanca davranış belirtileri gösteren belirli ifadeleri tanımlamak için birçok makine öğrenimi algoritmasının etkinliğini değerlendirmekti. Bu araştırma için seçilen algoritmalar lojistik regresyon algoritması, KNN modeli, SVM modeli, MultinomialNB modelidir.
Özet (Çeviri)
Originally, canned meat was referred to as SPAM (popular particularly in the USA). This phrase has evolved to refer to harassing emails in the area of electronic communications. Generally speaking, spam is characterised as unsolicited bulk emails. Both requirements are crucial as uninvited communication need not always be immediately bothersome (such as a request for products); bulk emails may also be routine conferences We wish to screen out other types of harmful emails as well. These include, for instance, several scam emails that attempt to persuade recipients that they need to click on the provided links right away. Then, they may mimic an intranet for a business, for instance, and get useful data from the user. The purpose of this thesis was to investigate the potential for identifying harmful behavior in email monitoring flows, particularly in relation to botnets that produce spam emails. The objective was to evaluate the effectiveness of many machine learning algorithms in order to identify particular phrases that exhibit indications of hostile behavior. The algorithms selected for this research were logistic regression algorithm, KNN model, SVM model, MultinomialNB model.