Spor yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluş profillerinin incelenmesi
Examination of psychological well-being profiles of university students who do and do not do sports
- Tez No: 672697
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM LEVENT İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı; spor yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluş profillerinin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmada genel tarama modeli (survey) kullanılmıştır ve araştırma grubunu, 18-26 yaş aralığında bulunan Ankara ilindeki devlet üniversitelerinde öğrenim gören ve kolay ulaşılabilir örneklem yoluyla belirlenen toplam 381 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında Seligman'ın geliştirdiği PERMA ölçme aracının Türkçeye uyarlanmış formu ve genel bilgiler formu kullanılmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, PERMA ölçeğine verilen cevaplardan toplanan verilerin analizinde, demografik değişkenler arasındaki farkları belirlemek için TTesti, ilişkileri belirlemek için ise Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi kullanılmıştır ve anlamlılık 0,05 düzeyinde test edilmiştir. Sonuç olarak; spor yapmanın psikolojik iyi oluş üzerine olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre erkeklerin psikolojik iyi oluşlarının kadınlardan iyi olduğu görülürken, spor yapan ve yapmayan erkeklerin psikolojik iyi oluşları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Spor yapan kadınların psikolojik iyi oluşlarının ise spor yapmayan kadınlardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Spor Bilimleri Fakültelerindeki öğrencilerin psikolojik iyi oluşlarının diğer fakültelerdeki öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the psychological well-being profiles of university students who do sports and those who do not, in terms of some variables. Survey model was used in the research. The research group consists of a total of 381 students between the ages of 18-26, studying at state universities in Ankara, and determined through convenience sampling. In the research, the Turkish adapted form of the PERMA measurement tool developed by Seligman and the general information form were used in the collection of data. For the purposes of this research, the T-Test was used to determine the differences between demographic variables in the analysis of the data collected from the answers to the PERMA scale, and the Pearson Moment Multiplication Correlation analysis was used to determine the relationships and significance was tested at the 0.05 level. As a result; it was found out that doing sport has positive effects on psychological well-being. While it was observed that the psychological well-being of men was better than women according to the gender variable, it was concluded that there was no significant difference between the psychological well-being of men who do sports and those who do not. It was observed that the psychological well-being of women who do sports is higher than women who do not do sports. No significant difference was found according to the age variable. It was determined that the psychological well-being of students in Faculty of Sport Sciences is higher than students in other faculties.