Ağır vasıta hava kurutucu test düzeneği tasarımı ve kurutucu çalışma performansının ölçülmesi
Heavy vehicle air dryer test bench design and measurement of dryer performance
- Tez No: 672696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hızla gelişen otomotiv sektöründe ağır vasıta bileşenlerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu bileşenlerin en önemlilerinden biri de hava kurutuculardır. Kompresörden gelen havada kullanıma ve sistemin çalışmasına bağlı olarak nem ve yağ bulunmaktadır. Nem ve yağ sızdırmazlık elemanlarının zarar görmesine, borulardaki tıkanmalara ve valf arızalarına neden olmaktadır. Bu belirtilen arızalar gerçekten ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu sonuçlara engel olmak ve basınçlı havayı kurutmak için hava kurutucular kullanılmaktadır. Hava kurutucular; kompresörden gelen yağlı ve nemli havayı temizleyerek aracın; fren, debriyaj, süspansiyon vb. sistemlerine dağıtmaktadır. Yağlı ve nemli havayı ise dışarıya tahliye etmektedir. Üretilen her hava kurutucunun araçtaki çalışma sistemine benzer bir şekilde test edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, test cihazı tasarımı yapılırken, hava kurutucunun araçtaki çalışma mantığıyla birebir aynı olmasına dikkat edilmiştir. Ayrıca çalışma mantığının iyi anlaşılabilmesi için hava kurutucunun akış analizi yapılıp simülasyon halinde gösterilmiştir. Hava kurutucu mekanik olarak çalışan bir ürün olduğu için; içindeki yaylar azami düzeyde önem arz etmektedir. Bu yaylar sistemin çalışma performansına direkt etki etmektedir. Bu çalışmada, hava kurutucudaki yaylar incelenmiş olup, yay test raporları ve yapılan sonlu elemanlar analiz sonuçları karşılaştırılıp performansı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The importance of heavy vehicle components is increasing day by day in the rapidly developing automotive industry. One of the most important of these components is air dryers. There is moisture and oil in the air coming from the compressor depending on the usage and the operation of the system. It causes damage to moisture and oil seals, blockages in pipes and valve failures. These specified malfunctions can have serious consequences. Air dryers are used to prevent these results and to dry compressed air. Air dryers; by cleaning the oily and moist air coming from the compressor; brake, clutch, suspension etc. distributes to its systems. It discharges oily and moist air. Every air dryer produced must be tested in a similar way to the operating system in the vehicle. In this study, while designing the test device, it was paid attention that the air dryer is exactly the same with the operating logic in the vehicle. Also, in order to understand the working logic well, flow analysis of the air dryer is done and shown in simulation. Since the air dryer is a mechanically operated product; the springs inside are of maximum importance. These springs have a direct effect on the operating performance of the system. In this study, the springs in the air dryer were examined, the results of the spring test reports and the finite element analysis were compared and their performance was measured.