Tekerlekten hareket alan tahıl ekim makinalarında tekerlek özelliklerinin kayma oranına etkileri
Effects of the wheels characteristics to the skidding ratio, on the drill machine driven bythe wheels
  1. Tez No: 6727
  2. Yazar: AKRAM A. MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi TEKERLEKTEN HAREKET ALAN TAHIL EKlM MAKÎNALARINDA TEKERLEK ÖZELLİKLERİNİN KAYMA ORANINA ETKİLERİ Akram A. MOHAMMED Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Doğan ERDO?AN 1989, 32 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Doğan ERDO?AN : Prof. Dr. M. Arif EROL : Prof. Dr. Bilge ERDÎLLER Tekerlekten hareket alan ekim makinalannda tekerleklerin ze minle olan ilişkisi önemlidir. Bu çalışmada, tahıl ekim makinalannda kullanılan tekerlek özeUiklerinin kayma oranına etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 3 farklı profilde lastik tekerlek materyal olarak seçilmiştir. Farklı tekerlek basmcı ve çalışma hızında, işletici tekerleğin kayma oran lan belirlenmiştir. Bulgulara göre, düşük lastik basınçlarında ve düşük hızlarda kayma oram az bulunmuştur. Kullanılan lastik tekerleklerden yan tutunma profilli lastik tekerlek, dümenleme profilli ve düz yüzeyli olana göre daha iyi sonuç vermiştir. ANAHTAR KELİMELER : Tahıl ekim makinası, frenlenen teker lek, kayma oranı, tekerlek basıncı, lastik tekerlek profili.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF THE WHEELS CHARACTERISTICS TO THE SKIDDING RATIO, ON THE DRILL MACHINE DRIVEN BY THE WHEELS Akram A. MOHAMMED Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof. Dr. Doğan ERDO?AN 1989, 32 Pages Jury : Prof. Dr. Doğan ERDO?AN : Prof. Dr. M. Arif EROL : Prof. Dr. Bilge ERDÎLLER On drill machine driven by the wheels, from this point, there is important relation between wheels and soil. On this study effects of the wheel characteristics to the skidding ratio on the drill machine driven by the wheels were researched. For this aim, three different profile of pneu matic tires as material were selected. Skidding ratio at main operating wheel was obtained by using different pressures and speeds. According to the results, skidding ratio was little at low speeds and low pressures. In addition, tire with half traction profile gave better results than tires with the steering profile and with the flat surface. KEYWORDS: Drill machines, skidding wheels, skidding ratio, pneumatic tires pressure, pneumatic tires profile.