Farklı aşı yöntemlerinin patlıcan/domates aşı kombinasyonunda aşıda başarı ve verim üzerine etkileri
Effects of different grafting methods on the success of grafting and yield on eggplant/tomato graft combination
- Tez No: 6726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHSAR YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI AŞI YÖNTEMLERİNİN PATLICAN/DOMATES AŞI KOMBİNASYONUNDA AŞIDA BAŞARI VE VERİM ÜZERİNE ETKİLERİ M. Agâh VURUŞKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalx Danışman t Yrd. Doç. Dr.Ruhsar YANMAK 1989,Sayfa:77 Jüri: Yrd, Doç. Dr. Ruhsar YANMAZ Prof.Dr. Kazım ABAK Doç.Dr.Benian ESER Bu araştırma üç farklı aşı yönteminin (Yarma, Dilcikli ingiliz ve koltuk aşısı) patlıcan/domates aşı kombinasyonun da aşıda başarı ve verim üzerine etkilerini belirlemek ama cıyla düzenlenmiştir. Denemede anaç olarak Dario F, ve Kyn- dia F, domates çeşitleri, kalem olarak da Prelane F, ve Baluroi F. patlıcan çeşitleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre aşıda başarı yönünden en yüksek başarı oranı yarma aşıdan elde edilmiş (%83.3) bunu dilcikli ingiliz aşısı (%69,7) ve koltuk aşısı(%43.7) izle miştir. Kombinasyonlar bazında en yüksek başarı oranı Baluroi F1 /Dario F., -yarma aşı (%97,2) kombinasyonundan elde edilmiş tir. Prelane F./Kyndia F, -dilcikli ingiliz aşısı kombinasyo nunda %88,8 ve Baluroi F, /Dario F, koltuk aşısı kombinasyonun da da %70.8'lik başarı oranları belirlenmiştir. Patlıcan* da aşı tekniği ile erkenci verim ve toplam verimde kontrola göre önemli artışlar sağlanmıştır. Aşısız kontrol bitkilerine göre Prelane F.. çeşidinde %84-106, toplam verimde de %39-67 oranında artış sağlanmıştır. Bu değerler Baluroi F, çeşidinde ise %69~122 ve %22-51 olarak bulunmuştur. Aşı uygulamalarının meyve çapı, uzunluğu ve hacmi üze rinde kontrola göre önemli bir etkisi olmadığı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER r Domates, Pat i ican. Aşı, Anaç
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF DIFFERENT GRAFTING METHODS ON THE SUCCESS OF GRAFTING AND YIELD ON EGGPLANT/TOMATO GRAFT COMBINATION M.Agâh VURUŞKAN Ankara University- Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor :Asst. Prof.Dr.Ruhsar YANMAZ 1989,Paget77 Jury:Asst. Prof.Dr.Ruhsar YANMAZ Prof.Dr. Kazım ABAK Assoc. Prof.Dr. Benian ESER This research was carried out to determine the effects of three different grafting techniques (Cleft, whip and tonque and lateral perforation grafting) on the success of grafting and yield of eggplant grafted on tomato. In this research Dario F, and Kyndia F. tomato cvs. were used as rootstock and Prelane F. and Baluroi F, as scion. According to the results the highest success ratio was obtained from cleft grafting with 83.3%. This ratios were 69.7% in whip and tongue grafting and 43.7% in lateral perforation techniques in respect of grafting combinations, the highest ratio was determined in Baluroi F1/Dairo F. -cleft grafting combination with 97.2%. These values were 88.5% in Prelane F. /Kyndia F. whip and tongue grafting and 70.8% in Baluroi FT /Dario F, lateral perforation combinations. In eggplant growing, the early and total yield were increased significantly to the non-grafted control plants by using grafting applications. In Prelane F.. cv. early and total yield increases were found as 84-106% and 39-67% respectively to the controls. These values were 69-122% and 22-51% in Baluroi F1 cv. It was determined that grafting applications were not significant effects on diameter, length and volume of fruits. KEY WORDS: Tomato, eggplant, grafting, rootstock.