Samsun ekolojik koşullarında bazı triticale çeşit ve hatlarının verim ve verim öğeleri üzerinde bir araştırma
A Research on yield and yield components some triticale lines in Samsun ecological conditions
- Tez No: 67270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
I ÖZET SAMSUN EKOLOJİK KOŞULLARINDA BAZI TRİTİCALE ÇEŞİT VE HATLARININ VERİM VE VERİM ÖĞELERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Samsun ekolojik koşullarında 47 triticale çeşit ve hattının verim ve verim öğelerini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırmada, verim ve bazı verim öğelerini oluşturan birçok özellik incelenmiştir. Araştırma çok yıllık bir çalışma olup, bu bölüm ikinci yıl sonuçlarından oluşmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre; denemede kullanılan triticale hatlarının başaklanma-erme süresi 57.0- 63.0 gün, m2'de başak sayısı 104.3- 375.0 adet, bitki boyu 94.7- 117.4 cm, başak boyu 10.7-13.6 cm, başakta tane sayısı 45.1-66.1 adet, başakta tane ağırlığı 2.01-3.39 g, 1000 tane ağırlığı 38.3-53.1 g, hektolitre ağırlığı 57.8- 76.3 kg, tane verimi 225.5-415.3 kg/ da arasında değişmiştir. Araştırma sonucunda, denemede yer alan triticale çeşit ve hatları arasında incelenen özellikler bakımından önemli farklar bulunmuş ve DAWS / SPY / B164 / 3 / A876 / YOCO BK84 - 1 147 - 1 1 Ml - 1 Ml - OMI ve M85 - 8064 / 2* A876 // EMS A876 / 3 / B219 / A876 BK84 - 388 - 17MI - 1 Ml - 1 Ml - OMI triticale çeşit ve hattının, diğer çeşit ve hatlara oranla bölge koşullarına daha iyi uyum sağladığı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Triticale, buğday, çavdar, tane verimi, verim unsurları.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT A RESEARCH ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SOME TRITICALE LINES IN SAMSUN ECOLOGİAL CONDITIONS The purpose of this study was to determine yield and yield components of some triticale lines grown in Samsun ecologial conditions. The two years results of a long- term study were given here. Acconding to the results obtained from this study, days to heading and days from heading to maturity were in the range of 57-63 respectively. The number of spike per square meter and the thousand grain weight and the number of grains per spike ranged from 104.3 to 375.0 grains and 38.3 to 53.1 g, and 45.1 to 66.1, and grain weight per spike 2.01 to 3.39 g respectively. The hektoliter weight 57.8 to 76.3 kg and for grain yield was 225 to 41 5.3 kg/da. As a result of this study, it was found importance diffrences in studied characterises among the triticale cultivars and lines in the experiment and it was concluded that triticale cultivars and lines DAWS / SPY / B164 / 3 / A876 / YOCO BK84 - 1 147 - 1 1 Ml - 1 Ml - OMI and M85 - 8064 / 2* A876 // EMS A876 / 3 / B219 / A876 BK84 - 388 - 17MI - 1 Ml - 1 Ml - OMI were more adapte to regional conditions as other cultivars. KEY WORDS: Triticale, wheat, rye, seed yield, yield components.