Şeker pancarında (Beta vulgaris L.) kuraklık stresine tolerans/dayanıklılık üzerine manyetik alanın etkisi
The effect of magnetic field on tolerance/resistance to drought stress in sugar beet (Beta vulgaris L.)
- Tez No: 672713
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Manyetik alanın bitkilerde büyümeyi ve gelişmeyi olumlu yönde etkilediği bilinmektedir. Değişen iklim şartları, küresel ısınma, suyun yanlış kullanımı, insanların doğaya olumsuz etkileri, kaynakların kıt olması gibi etkenler nedeniyle her geçen gün dünya üzerindeki tarım toprakları kuraklık stresiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu olumsuz şartlar karşısında tarım arazilerinden maksimum verimi alabilmek kuraklığa toleranslı bitkiler yetiştirilmesi ile gerçekleşebilir. Bitkinin çimlenmesinden gelişimine kadar kuvvetli bir şekilde büyümesi ile toleranslı/dayanıklı çeşitler ortaya çıkabilmektedir. Bu hipotez üzerine yapılan tez çalışmasında şeker pancarının sulama uygulamaları ile oluşan kuraklık stresine farklı manyetik alan sürelerinin etkisi incelenmiştir. Manyetik alanın şeker pancarı bitkisinde kuraklık stresine tolerans/dayanıklılık sağladığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnetic field is known affecting plant growth and development in a positive way. Everyday agricultural lands in the world are faced with drought stress due to factors such as changing climate conditions, global warming, misuse of water, negative effets of people to on nature, scarcity of resources. In the face of these negative conditions obtaining maximum efficiency from agricultural lands can be achieved by growing drought tolerant plants. With the strong growth of plant from germination to development, tolerant/resistant plants varieties can emerge. In thesis study on this hypothesis, the effect of different magnetic field durations caused by different irrigation treatments was investigated. It has been found that magnetic field provides tolerance/resistance to drought stress in sugar beet plants.