Örgütsel dedikodu ve sinerjiye yönelik lise öğretmenlerinin görüşleri
Opinions of high school teachers about organisational gossip and organisational synergy
  1. Tez No: 672714
  2. Yazar: ENES ÇAĞALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ARGON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bolu merkez ilçe devlet okullarında görev yapan lise öğretmenlerinin örgütsel dedikodu ve örgütsel sinerjiye yönelik görüşleri arasındaki ilişkiyi incelemek, ve görüşlerin kişisel değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini saptamaktır. Araştırma, ilişkisel tarama modeliyle uygulanmış, veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu, Örgütsel Sinerji Ölçeği ve Örgütsel Dedikodu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiş, verilere ilişkin frekans, ortalama, yüzde, standart sapma, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman Rho korelasyon testleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şunlardır: Öğretmenlerin örgütsel dedikoduya ilişkin görüşleri alt boyutlarından haberdar olma ve ilişkileri geliştirmede“katılmıyorum”, örgütsel zarar alt boyutunda ise“katılıyorum”düzeyindedir. Öğretmenlerin örgütsel sinerjiye yönelik görüşleri hem ölçek toplamında, hem de alt boyutlarında“sık sık”düzeyindedir. Öğretmenlerin örgütsel dedikoduya ilişkin görüşleri kişisel değişkenler açısından; cinsiyet, eğitim durumu, branş, medeni durum ve öğretmenlerin çalıştıkları okullardaki öğretmen sayısı değişkenlerine göre anlamlı fark ortaya çıkarmamıştır. Buna karşın hem kıdem hem de sendika üyeliği değişkenleri öğretmen görüşlerinde örgütsel zarar boyutunda anlamlı fark ortaya çıkarmıştır. Öğretmenlerin örgütsel sinerjiye ilişkin görüşleri kişisel değişkenler açısından değerlendirildiğinde bütünleşme boyutunda cinsiyet, branş, medeni durum ve sendika değişkenlerinde anlamlı fark tespit edilmiştir. Strateji boyutunda branş, mesleki kıdem ve sendika değişkenleri; güncellenme ve güçlenme boyutunda ise medeni durum, mesleki kıdem ve sendika değişkenleri anlamlı fark ortaya çıkarmıştır. Toplam ölçekteki görüşlerde ise branş ve sendika değişkenlerinde anlamlı fark göstermiştir. Öğretmenlerin örgütsel dedikoduya yönelik görüşleriyle örgütsel sinerjiye yönelik görüşleri arasında negatif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Buna göre, eğitim kurumlarında örgütsel dedikodu arttıkça, örgütsel sinerjinin azalma gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relation between high school teachers' opinions about gossip and synergy in their current organizations and to make clear whether there are significant relationship between the opinions or not. In this study it is also tried to be understood if the opinions differentiate within the personality variables. The study was done in accordance with correlational survey model. Frequency values, means, percentages, and standart deviations related to the gathered data were calculated by SPSS. After this process, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman Rho tests of calculated values were applied. The opinions of high school teachers were found at“Disagree”level in“having information”and“developing relations”factors. When, the opinions related to the“organizational harm”factor were examined, it was found at“Agree”level. When the teachers' opinions related to the organizational synergy were examined, it was understood that the avarege opinions are at“Frequently”level in“interaction and appraisal”,“organizational integration”,“strategy”and“update and refreshment”factors. When the high school teachers' opinions about organizational gossip were evaluated according to the personal variables, there aren't seen any significant differences between gender, educational background, branch, marital status, and the number of teachers variables. But, it was seen that there are significant differences between the teachers' years of seniority and labor union membership variables in“organiztional harm”subscale. When the teachers' opinions about organizational synergy were evaluated in line with their personal features, there were found some significant differences between gender, branch, marital status and labor union membership variables in“organizational integration”subscale. In“strategy”subscale, there were found significant differences between branch, years of seniority, and labor union membership variables. Between the opinions related to the“update and refreshment”subscale, there were found significant differences in branch and labor union membership variables. As the total scale was evaluated, there were found significant differences between 'branch' and 'labour union' membership variables. When the relationship between the scales was evaluated generally, the opinions of high school teachers about organizational gossip and organizational synergy were found as having the negative significant correlation.