0-3 yaş işitme kayıplı çocuklarla aile eğitimlerini yürüten öğretmenlerin hizmet içi eğitim sürecinin incelenmesi
Investigating the in-service training process of teachers conducting early intervention practices for children with hearing loss
- Tez No: 672712
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşitme Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde (ÖERM) 0-3 yaş işitme kayıplı çocukların aile eğitimlerini yürüten öğretmenlerin ihtiyaçlarına dayalı mesleki gelişimlerinin hizmet içi eğitim süreci ile incelenmesi amaçlanmıştır. Eylem araştırması olarak desenlenen araştırmanın katılımcıları; dört işitme engelliler öğretmeni, bir okul öncesi öğretmeni, bir odyolog, bir sınıf öğretmeni, bir rehber öğretmen, bir kurum müdürü, sekiz işitme kayıplı çocuk ve sekiz ebeveyn ile araştırmacı ve inandırıcılık üyelerinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri; araştırmacı günlükleri, belgeler, gözlemler, yapılandırılmamış ve yarı yapılandırılmış görüşmeler, toplantılar ve süreç ürünleri yoluyla toplanmış; betimsel ve tümevarımsal olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları; hizmet içi eğitim uygulamaları sonucunda, öğretmenlerin eğitimi planlama ve değerlendirme, çocukla etkileşim kurma, çocukla oyun oynama, eğitim materyali kullanma, dinleme ve dil becerilerini destekleme ve aileye rehberlik etme becerilerinde gelişim sağladıklarını göstermiştir. Ancak süreçte ÖERM'deki öğretmenlerin sık sık değişmesi önemli bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Öğretmen değişimi sıklığının, hizmet içi eğitimlerin sürdürülebilirliğini, hem kuruma hem de öğretmenlere sağlanan faydayı sınırladığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin ve kurum müdürünün, bu durumun nedenlerini, öğretmen olarak MEB'in sağladığı çeşitli hakları kullanamamalarına, ekonomik sorunlara ve alandaki haksız rekabete bağladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims examine the professional development of teachers conducting early intervention practices for children with hearing loss at a Special Education and Rehabilitation Center (SERC) run by the Ministry of National Education (MoNE), focusing on their in-service training process. The study was designed as action research. Participants in the study were four teachers of the children with hearing impairment, one preschool teacher, one audiologist, one class teacher, one guidance counselor, one school principal, eight children with hearing loss, eight parents, the researcher, and members of trustworthiness committee. Data for the study were collected through researcher's diaries, documents, observations, unstructured and semi-structured interviews, meetings, and process outputs; analyzed descriptively and inductively. The results of the research showed that teachers improved their skills concerning planning and evaluating early intervention sessions, interacting and playing games with children, using educational materials, supporting listening and language skills of children, and providing guidance to the family. An important problem was the turnover in teachers employed by the SERC. The frequent turnover limited the continuity of in-service training, as well as the benefits to the SERC and the teachers. Teachers attributed the frequent turnover to their inability to enjoy various benefits provided by the MoNE, economic problems, and unfair competition in the field.