COVID-19 pandemi sürecinde Milli Eğitim Bakanı'nın Twitter mesajlarının metin madenciliği yöntemiyle incelenmesi
Examining the Twitter messages of the Minister of National Education with the text mining method during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 672736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, internetin yaygın kullanılması ile birlikte artan büyük miktarlardaki verilerden anlamlı bilgi çıkarmak için günümüzün en çok talep gören konularından biri olan metin madenciliği yönteminin eğitim alanında da kullanılabileceğine ışık tutmaktır. Bu kesitsel tanımlayıcı araştırma, uzaktan eğitim sürecinde eğitime sağlıklı bir şekilde yön vermek, gelişmeleri duyurmak, her zaman ve her durumda veli ve öğrencilerin yanında olduğunu belirtmek için twitter sosyal medya hesabından paylaşımlar yapan Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK' un 23 Mart 2020 - 17 Ekim 2020 tarihleri arasında paylaştığı mesajların içerik analizini Metin madenciliği yöntemi ile yapan nitel bir araştırmadır. Analiz aracı olarak açık kaynak kodlu bir yazılım olan R- 3. 6. 1. tercih edilmiştir. Bununla beraber elde edilen kelime sayıları ile nicel araştırma yöntemi olan X2 analizi uygulanmıştır Araştırmada elde edilen veriler sözlük sayma tekniğiyle analiz edilmiş, kelime bulutu tekniğiyle görselleştirilmiştir. Süreci yansıttığı düşünülen 12 kelime seçilerek sözlük sayma tekniği ile frekansları belirlenmiştir. Daha sonra kelimeler 4 ana kategoride birleştirilerek SPSS programında ki-kare homojenlik testi yapılmıştır. Toplanan mesajlar uzaktan eğitim ve telafi eğitim programının yeniden başladığı 31 Ağustos tarihi baz alınarak ikiye ayrılmış ve bu iki dönem kategorilere ve kelimelerin kullanım yüzdesine göre kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to shed light on the use of text mining method, one of the most demanded topics of today, in the field of education in order to extract meaningful information from the large amount of data that has increased with the widespread use of the internet. This cross-sectional descriptive study is a qualitative research that analyzes the content of the messages shared between 23 March 2020 - 17 October 2020 with the Text mining method by Turkey's National Education Minister Ziya SELÇUK via his twitter social media account to direct the education wholesomely in the distance education process, to announce developments and to indicate that he is always and in all situations with the parents and the students. The data obtained in the study were analyzed with dictionary counting technique and visualized with word cloud technique. 12 words, which were thought to reflect the process, were selected and their frequencies were determined using the dictionary counting technique. Later, the words were combined into 4 main categories and a chi-square homogeneity test was performed in the SPSS program. It has been compared according to the categories and the percentage of use of words.