Nesnelerin interneti kapsamında kalite fonksiyonu göçerimi (kfg) yoluyla hastane hizmetlerinin iyileştirilmesi
Improving hospitals through quality function improvement based on internet of things (iot)
  1. Tez No: 672737
  2. Yazar: MUHSİNE NUR NARALAN NURSAÇAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN ÇETİNYOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hastaneler, Science and Technology, Hospitals
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde sağlık sadece sosyolojik bir olgu olarak değil ekonomik ve politik bir olgu olarak da karşımıza çıkmaktadır. Ülkelerin refah seviyelerine bakılırken sağlık sisteminin ülke nüfusu için gerekli tüm sağlık ihtiyacını karşılayacak nitelikte olmasına bakılmaktadır. Teknolojik gelişmeler yaşam kalitemizi arttırmak ve hayatımızı kolaylaştırmak amacı taşımaktadır. Sağlık hizmetlerinin sunulduğu hastanelerin daha iyi hizmetler sunması ve insanların yaşam kalitesine doğrudan etki etmesi sebebi ile gelişen teknolojilere adapte olması gerekmektedir. Hayatımıza birbirleri ile iletişim halinde olan akıllı sensörler, Kablosuz Vücut Alan Ağları kavramları da girmiştir. Nesnelerin İnterneti teknolojileri kullanılarak gerçek zamanlı veriler sağlık hizmeti sunanlar ve sağlık hizmeti talep edenler tarafından istenilen zamanda istenilen yerden erişim imkanı sağlanmaktadır. Bu sayede Her Yerde Sağlık Hizmeti anlayışı doğmuştur. Kalite Fonksiyonu Göçerimi yöntemi müşteri istek ve beklentilerini nicelleştiren, hizmetlerin tasarımı, üretimi ve pazarlanması amacı ile işletme içindeki kaynak ve beceriler üzerinde yoğunlaşarak gerekli koordinasyonu sağlayan bir dizi planlama ve iletişim sürecini içermektedir. Bu yöntemin sunduğu“Kalite Evi”adı verilen grafiksel gösterim net bir iletişim sağlayarak geleneksel dokümanlara kıyasla temel gerçeklerin hızlı ve daha anlaşılır olmasını sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı sağlık hizmetleri'nin Kalite Fonksiyonu Göçerimi yöntemi ile Nesnelerin İnterneti(IoT) teknolojisi kullanılarak iyileştirmeler sunmaktır. Çalışmada Sağlık sektörüne etkisi ortaya konulan Nesnelerin İnterneti(IoT)'nin hastanelerde sunulan sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesinde kullanılabilmesi amacıyla sistematik bir yol izlenebilmesi için Kalite Fonksiyonu Göçerimi yönetimi kullanılması öngörülmüştür. Günümüzde Nesnelerin İnterneti(IoT) alanında geliştirilen uzman sistemler ile kalp rahatsızlıkları tahmin edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, health is not only a sociological phenomenon but also an economic and political phenomenon. When looking at the welfare levels of the countries, it is considered that the health system will be able to meet all the health needs of the country's population. Technological developments aim to make our lives easier and to improve our quality of life. The hospitals in which the Health Services are provided, need to adapt to the developing technologies to provide better services as they have a direct impact on the quality of life of the people. With the Internet of Things technology, intelligent sensors, Wireless Body Area Networks, which are in communication with each other, have entered our lives. By using the Internet of Things technologies, real-time data can be accessed by the health service providers and the health service demanders from any place at any time. In that way ubiquitous healthcare consept was born. Quality Function Quality Management quantifies customer demands and expectations and includes a range of planning and communication of the necessary coordination, with an emphasis on operation and sourcing for the design, production and marketing of services. The graphical representation, called the“house of quality”offered by this method, provides a clear communication, as the basic facts are faster and more understandable than traditional documents. The aim of this study is to provide improvements with the Internet of Things (IoT) technology using the Quality Function Migration method for Health Services. In the study, it was envisaged to use Quality Function Deployment management in order to use the Internet of Things, whose effect was shown on the health sector, to be used in the improvement of the health services offered in hospitals. Today, heart diseases can be predicted by expert systems developed on the Internet of Things (IoT) basis.