Kemik iliği transplantasyonu yapılan hastalara yatış sürecinde uygulanan uğraşı terapisinin anksiyete depresyon belirtileri ve uyku kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of occupational therapy on the symptoms of anxiety depression and sleep quality among bone marrow transplantation patients during hospitalization
- Tez No: 672785
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ELİF OK, PROF. DR. VESİLE ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hemşirelik, İç Hastalıkları, Hematology, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı kemik iliği transplantasyonu yapılan hastalara yatış sürecinde uygulanan uğraşı terapisinin anksiyete, depresyon belirtileri ve uyku kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesidir. Bu çalışma Kasım 2019 – Eylül 2020 tarihleri arasında Acıbadem Altunizade Hastanesi Erişkin Kemik İliği Nakli Ünitesinde yatan hastalarla gerçekleştirildi. Deney grubuna 9 hasta, kontrol grubuna 11 hasta alındı. Veri toplama aracı olarak: Kişisel bilgi formu sadece hastane yatışında olmak üzere, hastane anksiyete ve depresyon ölçeği hastaların hastaneye yattıkları gün ve taburcu olacakları gün dolduruldu. Uyku değerlendirmesi için VAS ile uyku kalitesi ve araştırmacılar tarafından geliştirilen“uyku günlüğü”kullanıldı. Uyku değerlendirmesi için formlar hastaların hastanede kaldığı her gün dolduruldu. Verilerin analizinde; frekans, yüzde, Mann whitney u testi, Kruskal Wallis, Pearson korelasyon analizi, Wilcoxon testi kullanıldı. Uygulama sonunda deney ve kontrol grubu arasında anksiyete, depresyon ve uyku süreci parametrelerinde fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of occupational therapy applied during hospitalization, on anxiety depression symptoms and sleep quality in patients with bone marrow transplantation. This study was performed with patients hospitalized at the Acıbadem Altunizade Hospital Adult Bone Marrow Transplant Unit between November 2019- September 2020. 9 patients were included in the experimental group and 11 patients in the control group. As a data collection tool; The personal information form was completed on the day of hospitalization only. The hospital anxiety and depression scale was completed on the day of hospitalization and the day of discharge. For sleep assessment, sleep quality with VAS and a“sleep diary”developed by the researchers were used. In the analysis of the data; frequency, percentage, mann whitney test, wilcoxon test, kruskal wallis, pearson correlation analysis were used. At the end of the application, there wasn't difference in anxiety, depression and sleep process parameters between the experimental and control groups. However, it was determined that the anxiety and depression levels of the patients in the experimental group decreased, the number of sleep interruptions, the duration of being awake at night decreased and the sleep quality increased. As result of the study, it has been shown that applying occupational therapy during the bone marrow transplantation process provides a decrease in anxiety and depression levels and affects sleep quality positively. It is recommended to ensure that patients undergoing bone marrow transplantation participate in the occupational therapy and conduct studies with larger sample size