Hematopoetik kök hücre nakli yapılan hastalarda müzik terapinin uyku kalitesine etkisi
Effects of music therapy on sleep quality in patients who had hematopoietic stem cell transplantation
- Tez No: 707279
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu deneysel çalışma hematopoetik kök hücre nakli sürecinde uygulanan müzik terapinin uyku kalitesine etkisini incelemek amacıyla tasarlandı. Çalışma Aralık 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasında İstanbul ÜniversitesiCerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kemik İliği Nakil Ünitesinde tedavi olan ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 31 gönüllü hasta ile gerçekleştirildi. Hastalar yatış sırasına göre numaralandırıldı. İlk hastanın hangi grupta olacağını belirlemek için sorumlu hemşire tarafından kura çekildi. Kura sonucunda tek sayılı (1,3,5…vb) yatış sırasındaki hastalar deney grubunda, çift sayılı (2,4,6…vb) yatış sırasına sahip hastalar kontrol grubuna alındı. Veri toplama aracı olarak Hasta Tanılama Formu ve Richards-Campbell Uyku Anketi kullanıldı. Deney ve kontrol grubundaki hastalardan nakilden bir gün önce [D(-1)] Hasta Tanılama Formu ve Richard Campbell Uyku Anketi'ni doldurması istendi. Tüm hastalara kliniğin standart protokolü uygulandı. Deney grubundaki hastalara ek olarak on iki gün boyunca müzik terapisti tarafından belirlenen 30 dakikalık su ve doğa sesi içeren müzik dinletildi. Takiben [D+(10)]. günde tüm hastalardan tekrar Richard Campbell Uyku Anketi'ni doldurması istendi. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare ve t testi kullanılarak değerlendirildi. Çalışma grubunu yaş ortalaması 44,63±12,15 olan, %54,8'i kadın, %45,2'si erkek, %32,3'ü allojenik, %67,7'si otolog nakil olan hastalar oluşturdu. Başlangıçta her iki grubun uyku kalitesi benzerdi. Müzik dinletisinden sonra, kontrol grubuna kıyasla deney grubundaki hastaların uyku kalitesinin daha iyi olduğu ve bu farkın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu saptandı (p=0,0001). Sonuç olarak, hematopoetik kök hücre nakli sürecinde uygulanan müzik terapinin hastaların uyku kalitesini arttırmada etkili bir yaklaşım olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This experimental study has been designed in order to examine how effective the music therapy applied during the process of hematopoetic stem cell transportation is on the quality of sleep. The study was carried out with 31 volunteer patients who were treated at İstanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine Bone Marrow Transplantation Unit between December-2020 and May 2021. Patients were numbered according to the order of hospitalization. The group of the first patient was determined by drawing lots by the responsible nurse. As a result of the draw, patients with odd numbered(1,3,5…etc) hospitalizations were included in the experimental group, and patients with even numbered(2,4,6…etc) hospitalizations were included in the control group. Patient Presentation Form and Richard Campbell Sleep Quality Scale were used for collecting tools. Patients in the experimental and control groups were asked to fill out the [D(-1)] Patient Identification Form and the Richard Campbell Sleep Questionnaire one day before the transplant. The standard protocol of the clinic was applied to all patients. The patients in the experimental group were additionally played music of 30 minutes including water and nature sounds determined by the music therapist for twelve days. The data obtained from the research were evaluated using the SPSS 22.0 package program using number, percentage, mean, standard deviation, chi-square and t tests. The study group consisted of patients with a mean age of 44.63±12.15 years, 54.8% female, 45.2% male, 32.3% allogeneic and 67.7% autologous transplant patients. At baseline, the sleep quality of both groups was similar. After music therapy, it was determined that the sleep quality of the patients in the experimental group compared to the control group was better and this difference was statistically significant (p=0.0001). As a result, it has been determined that the music therapy which is applied during the process of hematopoetic stem cell transportation has an effective approach to improve the quality of patients sleep.