Integrated assessment of ecological and urban implementation of Martil River in north Morocco
Kuzey Fas'ta Martıl Nehrinin ekolojik ve kentsel uygulamasının entegre değerlendirmesi
  1. Tez No: 672841
  2. Yazar: MEHDI RIAN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ALİ BERKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, Kuzey Fas'taki Tetouan ve Martil şehrini geçen Martil Nehri restorasyonunun bir değerlendirmesi hakkındadır. Değerlendirme, 30 yıllık yağış oluşumunu, nehir kıyısındaki habitatları ve 12 yıllık nehir akışını tehlikeye atıyor. Yağış analizi, Standart Yağış İndeksi (SPI) ile gerçekleştirilmiştir. Sürekli aylık yağış verileri içeren sadece üç istasyon dikkate alınmıştır. Nehir sağlığı ve su kalitesi QBR (Riparian Habitat Quality) ile belirlenirken, çevresel akış Tennant yöntemi ile tahmin edilmiştir. SPI sonuçları, şiddetli sel ve taşkınlara neden olan düzenli, aşırı ve bol sağanak yağışlı bir yağış artış modeli göstermektedir. Nehir habitatlarını destekleyecek nihai akış sonucu, ana kanaldaki doğal akışın %60'ı olarak bulunmuştur. Bu çalışma, nehrin akış aşağısındaki düşük kaliteli su kategorisine giren sağlıksız akarsuların, antropojenik baskı altında olduğunu ve havzanın yukarısında iyi ila mükemmel kalitede puanlandığını vurgulamaktadır. Çalışma aynı zamanda nehrin ilk kesiminde başlayan mevcut kanalizasyon çalışmaları dikkate alınarak Tetouan şehri ve Martil ovasının Martil Nehri taşkınlarına karşı korunması için bir plan belirlemeyi amaçlamaktadır. Martil Nehri'nde kiracı çıktıları 2.40 m³/sn %30, 5.51 m³/sn ise %60 olarak tespit edilirken, akışın %10'unun habitatlar için yeterli olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The present study is about an assessment of the Martil River restoration which crosses Tetouan and Martil city in Northern Morocco. The evaluation compromises rainfall occurrence of 30 years, riparian habitats, and the river flow of 12 years. The rainfall analysis was carried out by the Standard Precipitation Index (SPI). Only three stations that contain continuous monthly precipitation data were considered. The river health and water quality were determined by the QBR (Riparian Habitat Quality), while the environmental flow was estimated by Tennant method. SPI results show a rainfall increment pattern with regular, extreme, and plentiful downpours causing rough deluges and floods. The ultimate flow result to support the river habitats was found 60% of the natural flow in the main channel. This study highlights the streams unhealthy water, which falls within the low-quality water category downstream the river under anthropogenic pressure, while good to excellent quality was scored upstream the watershed. The study aims also to define a scheme for the protection of the city of Tetouan and the plain of Martil against the floods of Martil River considering the current channelization work which started in the first section of the river. Tennant outcomes were discovered 2.40 m³/s as 30% and 5.51 m³/s as 60%, while 10% of the flow was found to be not adequate for habitats in the Martil River.