1923'den günümüze Türkiye'de sanayi destekleme zihniyeti ve Ostim Organize Sanayi bölgesi özelinde 2019 yılında kullandırılan KOSGEB desteklerinin etkinlik zihniyet incelemesi
Industrial support mentality in Turkey from 1923 to thepresent and the activity mentality examination of KOSGEB supports used in 2019 specially in Ostim Organized Industrial
  1. Tez No: 672843
  2. Yazar: SELAHATTİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Osmanlı Devleti'nin son elli yılı ile Cumhuriyet döneminde sosyal yapı, idari ve iktisadi yapı pozitivist çerçevede şekillenmiştir. Halbuki milli kültürel ve ahlak yapımız ise Tevhidi Düşünce esaslı madde ve mana bütünselliğine sahiptir. Hal böyle iken, pozitivist-taklitçi ve madde temelli ilkelerle yol alınmaya çalışılmasının, ülkemizi istenilen seviye kavuşturmadığı içinde bulunduğumuz dönem itibariyle daha iyi anlaşılmaktadır. 21.YY.'da ülkeler arasında kıyasıya rekabet olup, bu yarışta geri kalmamak için topyekün bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç olduğu ortadadır. Elbette Batı'nın tekniğinden yararlanılması gerekir, ancak tamamen Batı'ya bağımlı olunmayarak, özgün(milli) sosyal bakış geliştirmenin gerektiği de aşikardır. Bu minvalde, Türkiye'nin milli sanayi ve milli teknoloji ağırlıklı bir büyüme potansiyelini yakalaması gerekmektedir. Bu süreçte, girişimcilerimizin %99'unu oluşturan KOBİ'lerimize büyük iş düşmektedir. Bu yolda, KOBİ'lerimizin de ellerini daha fazla taşın altına koymaları ve insiyatif üstlenmeleri için desteklenmeleri ve işbirliğinin sağlanması önemlidir. Bu doğrultuda, KOBİ-Büyük İşletmeler bütünleşmesi sağlanmalı, kamu-sanayi-üniversite işbirliği artırılmalı ve devlet desteklemelerinin akılcı programlarla hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır. Destekleme denilince elbette kamu kaynaklarının sınırsız olmadığı bilinmelidir. Dolayısıyla kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına tüm politika yapıcılar riayet etmelidir. Girişimcilerimiz de aldıkları desteklemeyi günlük ihtiyaçlar için değil de büyüme ve istihdam ağırlıklı kullanması gerekir. Bu doğrultuda Tez ile KOBİ desteklenmesi zihniyet bağlamında ele alınmış, anket çalışmasıyla literatür çalışması desteklenmiştir. İlgililerin ve uygulayıcıların bu çalışmadan istifade etmesi amaçlanmıştır. Desteklemede iyileştirmeye dönük öneriler de dahil Tez, genel itibariyle kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına yeni bir bakış açısıyla ışık tutabilecek mahiyettedir.
Özet (Çeviri)
During the last fifty years of the Ottoman Empire and the Republic period, the social structure, administrative and economic structure were shaped in a pozitivist framework. However, our national culturel and moral structure has the integrity of matter and meaning based on the Tevhidi Thought. Nevertheless, it is better understood as of the current period that traying to move forward with positivist-imitative and sunstance-based principles did not bring our country to the desired level. İt is obvious that there is fierce competition between countries in the 21st century and a total mentality transformation is needed in order not to fall behind in this race. Of course, the technique of the West should be utilized, but it is obvious that we should cut our own umbilical cord without being completely dependent on the West. İn this respect, we need to achieve a growth potential based on national ındustry and national technology. İn this process, big business falls on our small and medium-sized enterprises that make up %99 of our entrepreneurs. İn this way, it is important that our small and medium-sized enterprises are supported and cooperated in order to take more responsibility and take initiative. İn this direction, integration of small and medium-sized enterprises with large enterprises should be ensured, public-industry-university cooperation should be increased, and state support should be implemented with rational programs. When it comes to support, it should be known that public resources are not un limited. Therefore, all policy makers should comply with the effective and efficent use of public resources. Our entrepreneurs should use the support they receive for growth and employment rather than Daily needs. İn this direction, supporting small and medium-sized enterprises was handled in the context of mentality with the thesis and the literatüre study was supported with the survey study. İt is aimed for those concerned and practitioners to benefit from this study. The thesis, including suggestions for improvement in support, is of a nature that can shed light on the effective and efficent use of public resources in general with a new perspective