Mimari proje yarışmalarında elde edilen, ödül alan ve uygulanan tasarımın 'kullanım' sürecinin değerlendirilmesi: Kahramanmaraş Kültür Park örneği
Evaluation of the 'occupancy' process of the design obtained, awarded and applied architectural design of architectural project competitions: Kahramanmaraş Kültür Park example
- Tez No: 672846
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ALTINOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Uygulama projelerinin hazırlanması, inşa ve/veya kullanım süreçlerinde değişikliklere uğramış yarışma sonuç ürünlerinin yarışma süreçleriyle kullanım süreci bir bütün halinde ele alınarak değerlendirilmelidir. Yarışma sonuç ürününün inşa edilmesiyle elde edilen yapılı çevrede, kullanım sürecinde kullanıcı memnuniyeti temel alınarak kullanım sürecinde değerlendirme kapsamında yapılacak olan bir yapılı çevre performans değerlendirmesi mevcut performans problemlerinin çözümünü, gelecekte oluşacak olan performans problemlerinin önlenmesini sağlar. Yapılacak olan bu değerlendirme yapılı çevrede oluşacak olan niteliğin kalitenin ve kullanıcı memnuniyetinin artması açısından önemlidir. Bu çalışma, uygulama projelerinin hazırlanması, inşa ve/veya kullanım süreçlerinde değişikliklere uğramış yarışma sonuç ürünlerinin kullanım sürecinde kullanıcı memnuniyetini sağlamadaki yeterlilik düzeyinin temsili bir model üzerinden değerlendirilmesi amacını taşımaktadır. Altı bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın temelini oluşturan problem tanımlanarak çalışmanın amacı, önemi, sınırlılıkları, varsayımı ve yöntemi açıklanmış ve çalışmayla ilgili yapılan literatür araştırması hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, değerlendirme kavramı tanımlanmış ve kullanım sürecinde değerlendirme ve yapılı çevre performansıyla ilgili bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, mimari proje yarışmaları detaylı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde, model olarak ele alınan Kahramanmaraş Kültür Park'a yönelik çalışma alanına, yarışma süreçlerine, kullanım sürecine, mekânsal analize ve yapılan ankete ait veriler açıklanmıştır. Mimari; yarışma, uygulama ve en son durum projeleri üzerinden yapılan mekânsal analiz sonucunda elde edilen verilerin karşılaştırılmasıyla ortaya çıkan farklılıklar ve anket bulgularının analiz edilmesiyle elde edilen veriler bu bölümde detaylı olarak anlatılmıştır. Beşinci bölümde yapılan çalışmayla elde edilen bütün bulgular değerlendirilerek tartışılmıştır. Altıncı bölümde çalışmanın sonuçlarına ulaşılarak Kahramanmaraş Kültür Park'ın kullanıcı memnuniyetini sağlamadaki yeterlilik düzeyi ve yapılı çevre performansı tespit edilmiş ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The competition process and the occupancy process of the competition final products that have changed during the preparation of application projects, construction and / or occupancy processes should be evaluated as a whole. In the built environment obtained by the construction of the final product of the competition, a built environment performance evaluation to be made within the scope of post-occupancy evaluation based on user satisfaction during the occupancy process, in terms of solving existing performance problems, preventing future performance problems, as well as increasing the quality, eligibility and user satisfaction that will occur in the built environment is important. The aim of this study is to evaluate the level of competence through a representative model in terms of ensuring user satisfaction during the occupancy process of the final products of the competitions, which have undergone revisions in the preparation of application projects, construction and / or occupancy processes. In the first chapter of this study, which consists of six chapters, the problem that forms the basis of the study is defined, the aim, importance, limitations, assumptions and method of the study are explained and information is given about the literature research about the study. In the second part, the concept of evaluation is defined and information on post-occupancy evaluation and built environmental performance is given. In the third part, architectural project competitions are examined in detail. In the fourth chapter, the data of the study area, competition processes, occupancy process, spatial analysis and the survey regarding Kahramanmaraş Kültür Park, which is considered as a model, are explained. The differences that emerged by comparing the data obtained as a result of the spatial analysis made through the competition, application and the latest status projects and the data obtained by analyzing the survey findings are explained in detail in this section. In the fifth chapter, all findings obtained from the study are evaluated and discussed. In the sixth chapter, the results of the study were reached and the level of competence and built environment performance of Kahramanmaraş Kültür Park in ensuring user satisfaction were determined and various suggestions were placed.