Türkçe öğretmenlerinin özel alan yeterliklerine göre kendilerini yeterli görme düzeyleri (Afyonkarahisar ili örneği)
The level of self-sufficient vision of Turkish teachers according to their special field competencies (Example of Afyonkarahisar province)
- Tez No: 672845
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada Türkçe öğretmenlerinin özel alan yeterliklerine göre kendilerini yeterli görme düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini Afyonkarahisar ilinde görev yapan 312 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Nitel veriler için de 20 öğretmenle görüşme yapılmıştır. Araştırma karma modele göre tasarlanmış, nitel ve nicel yöntemler beraber kullanılmıştır. Türkçe öğretmenlerinin özel alan yeterliklerine göre kendilerini yeterli görme düzeylerini belirlemek amacıyla nicel ve nitel veriler toplamak için farklı veri toplama araçları kullanılmıştır. Nitel veriler için Türkçe Öğretmenlerinin Özel Alan Yeterlikleri Algı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek maddeleri, MEB (2008)'in belirlediği“Türkçe Öğretmeni Özel Alan Yeterlikleri”esas alınarak oluşturulmuştur. Nicel veriler için araştırmacı tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre Türkçe öğretmenlerinin kendilerini bütün boyutlarda yeterli gördükleri sonucu ortaya çıkmıştır. Bu durum Türkçe öğretmenlerinin Türkçe öğretimini planlama ve düzenlemeye, öğrencilerin dil becerilerini geliştirmeye, öğrencilerin dil gelişimini izlemeye ve değerlendirmeye, okul, aile ve toplumla iş birliği yapmaya, Türkçe alanında mesleki gelişimini sağlamaya yönelik özel alan yeterlikleri açısından yeterli olduklarını göstermektedir. Türkçe öğretmenlerinin özel alan yeterliklerinin öğretmenlerin cinsiyetine göre farklılaşmadığı sonucuna varılmıştır. Türkçe öğretmenlerinin özel alan yeterliklerinin öğretmenlerin mesleki kıdemine göre farklılaştığı sonucuna varılmıştır. Buna göre kıdem arttıkça öğretmenlerin kendilerini yeterli görme düzeylerinin de arttığı söylenebilir. Türkçe öğretmenlerinin özel alan yeterliklerinin öğretmenlerin görev yaptığı yere göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre il merkezinde görev yapan öğretmenlerin kendilerini daha yeterli gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Nicel verilerle elde edilen yeterli görme algı düzeyleri ile nitel verilerle elde edilen görüşler arasında bir uyum olduğu sonucuna varılmıştır. Türkçe öğretmenlerinin özel alan yeterlikleri ile ilgili görüşleri başka illerde ve Türkiye çapında yapılacak kapsamlı bir çalışmayla belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of adequate vision of Turkish teachers according to their special field competencies was examined. 312 Turkish teachers working in Afyonkarahisar province constitute the study universe population. 20 teachers were interviewed for qualitative data. The research was designed according to the mixed model, and qualitative and quantitative methods were used together. Different data collection tools were used to collect quantitative and qualitative data in order to determine the level of self-sufficient vision of Turkish teachers according to their special field competencies. For qualitative data, The Perception Scale of Turkish Teachers Special Field Competencies was used. The Scale not use articles you can use items are based on“Turkish teacher Special Field Competencies”determined by MEB (2008). A semi-structured interview form developed by the researcher was used for quantitative data. According to the results of the research, it has emerged that Turkish teachers consider themselves sufficient in all dimensions. Turkish teachers are sufficient in terms of special field competencies to plan and organize Turkish teaching, to develop students 'language skills, to monitor and evaluate students' language development, to cooperate with school, family and society, to ensure professional development in the Turkish field. It was concluded that the special field competencies of Turkish teachers do not differ according to the gender of the teachers. It was concluded that the Special Field competencies of Turkish teachers differ according to the professional seniority of the teachers. Accordingly, as seniority increases, it can be said that the level of teachers ' self-sufficient vision also increases. It has been concluded that the Special Field competencies of Turkish teachers differ according to where the teachers work. Accordingly, it was concluded that the teachers working in the provincial center considered themselves more adequate. It has been concluded that there is a harmony between adequate levels of vision perception obtained by quantitative data and opinions obtained by qualitative data. Views on specific areas of Turkish teacher qualifications can be determined by a comprehensive work to be done in other provinces across Turkey.