Balıkesir ilinde bazı iklim parametreleri ve kuraklık durumunun küresel ısınmaya bağlı olarak değişimi
The change of some climate parameters and drought situations i̇n balikesir due to global warming
  1. Tez No: 672871
  2. Yazar: ÖZGE KÖLEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Geodesy and Photogrammetry, Landscape Architecture, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İklim değişikliği, insanları öldürücü ısı dalgaları, kıtlıklar, kuraklıklar, orman yangınları, seller, fırtınalar, hastalıklar gibi felaketler ile tehdit etmektedir. Değişikliklerin mümkün olabildiğince erken tahmini, alınacak tedbirlerin belirlenmesinde ve meydana gelebilecek değişikliklerin yıkıcı sonuçlar doğurmaması açısından büyük önem arz etmektedir. Konumu, özel topografyası, farklı iklim tipleri, geniş tarım arazileri, su kaynakları, yenilenebilir enerji kaynakları gibi spesifik öneme sahip olan Balıkesir ilinin küresel boyuttaki iklim değişikliğinden ve kuraklıktan nasıl etkileneceği üzerine araştırma ihtiyacı hissedilmiştir. Çalışmada 1938-2019 dönemlerine ait Meteoroloji Genel Müdürlüğü istatistik verilerinden yararlanılmıştır. İklim değişikliği senaryolarından ise SSPs-Shared Socioeconomic Pathways (Paylaşılan Sosyoekonomik Yollar) çıktılarıyla üretilmiş olan iki senaryo (SSPs4.5 ve SSPs8.5) ve günümüz (2020) ile 2040-2100 dönemlerine ait yıllık ortalama toplam yağış ve yıllık ortalama toplam sıcaklık değerleri kullanılmıştır. İklim tiplerinin belirlenmesinde ise De Martonne, Emberger ve Lang iklim indisleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda iklim parametrelerine göre sıcaklık değerlerinde önemli derecede artış görüleceği, yağış miktarlarının önemli derecede azalacağı, günümüze göre ise 2100 yılına gidildiğinde il genelinde kuraklığın ciddi boyutlara ulaşacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change is that threatens people with disasters such as lethal heat waves, famines, droughts, forest fires, floods, storms and diseases. Forecasting changes as early as possible; is of great importance in determining the measures to be taken and in terms of preventing the changes that may occur with destructive consequences. The need for research has been felt on how Balıkesir province, which has specific importance such as its location, special topography, different climate types, large agricultural lands, water resources and renewable energy resources, will be affected by global climate change and drought. In the study, statistical data of the General Directorate of Meteorology for the 1938-2019 periods were used. As for climate change scenarios; Two scenarios (SSPs4.5 and SSPs8.5) produced with the outputs of SSPs-Shared Socioeconomic Pathways and annual average total precipitation and annual average total temperature values for the present (2020) and 2040-2100 periods were used. De Martonne, Emberger and Lang climate indices were used to determine the climate types. And the result according to the climate parameters, it is expected that there will be a significant increase in temperature values, the amount of precipitation will decrease significantly, and the drought will reach serious dimensions in the province by 2100 compared to today.