Effect of co-creation strategy on product performance: A research in manufacturing sector
Birlikte yaratım stratejisinin ürün performansına etkisi: Üretim sektöründe bir araştırma
  1. Tez No: 672870
  2. Yazar: MERVE DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. NEŞE SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Birlikte yaratım yaklaşımı, bir değer ortaya çıkarmak için inovasyon sürecinde çok çeşitli paydaşlarla işbirliği ve katılımı ifade eder. Özellikle 2000'li yıllardan sonra literatürde inovasyona katkıları vurgulanan bu yaklaşımın Türkiye'deki en önemli ikinci büyük sektör olan imalat sektöründe bilinmesi ve strateji olarak uygulanması önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı imalat sektöründeki firmalarda müşteri etkileşimi ve müşterilerle birlikte yaratım süreçlerinin ürün performanısa etkisini incelemektir. Çalışmada, birlikte yaratım stratejisi ile ürün performansı arasındaki ilişki, birlikte yaratımın dört temel etmeni olan diyalog, erişim, risk paylaşımı ve şeffaflık (DART) faktörleri üzerinden ele alınmıştır. Ek olarak, birlikte yaratım strategisini uygulamak için en önemli şart olan şirketlerin istekliliği ve yeni ürün geliştirme sürecindeki müşteri katılımı seviyesi etmenleri de modele dahil edilmiştir. Literatürden yola çıkılarak, birlikte yaratım, açık innovasyon ve bu kavramların iş süreçlerine olan çeşitli katkılarına değinilmiştir. Bu kapsamda kantitatif araştırma yöntemi olarak, imalat sektöründe 385 çalışanla, internet üzerinden 31 soruluk anket gerçekleştirilmiştir. Bulgulara göre, dış paydaşlarla işbirliği, imalat sektöründeki firmalar tarafından yaygın olarak bilinen bir strateji olmasa da, sınırlı olarak uygulanan bir yöntem olduğu ve katılımcıların müşterilerle birlikte yaratım yaklaşımı ile ürün performansı arasında olumlu bir ilişkinin varlığını onayladıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Co-creation approach refers to collaboration and engagement with wide range of stakeholders in innovation process in order to create value. Especially since the 2000s, literature highlights the contributions of co-creation to innovation, so it is crucial that manufacturing as the second largest sector in Turkey, knows and implements this as a strategy. The study aims to investigate the effect of co-creation and engagement with customers on product performance in manufacturing sector. In the study, the relationship between product performance and co-creation strategy is measured based on the four fundamentals of co-creation which are dialogue, access, risk sharing and transparency (DART). In addition, companies' willingness to co-create which is the essential requirement for the implementation of the strategy, and level of customer engagement in new product development process are also included in the model. Based on the literature, the concept of co-creation of value, open innovation and various advantages on business processes are mentioned. In this context, an online survey with 31 questions has been conducted with 385 employees in manufacturing sector as a quantitative research method. According to the findings, even though collaboration with external parties is not a widely known strategy, it is applied to limited extend by manufacturing firms, and participants acknowledge the positive relationship between co-creation with customers and product performance.