Bingöl ili ekolojik koşullarında bazı Macar fiği (Vicia Pannonica Crantz) çeşitlerinin ot verim ve kalite özellikleri ile mineral madde içeriklerinin belirlenmesi
Determination of forage yield and quality characteristics and mineral substance content of some Hungarian vetch cultivars (Vicia Pannonica Crantz) in Bingol province ecological conditions
  1. Tez No: 672874
  2. Yazar: EMEL SİVEREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÇAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Bingöl ekolojik koşullarında bazı Macar fiği çeşitlerinin ot verim ve kalite özellikleri ile mineral madde içeriklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 10 adet Macar fiği (Aygün, Enes, Sarı Efe, Kansur, Oğuz-202, Akçalar, Anadolu Pembesi 2002, Doğu Beyazı, Tarm Beyazı-98 ve Budak) çeşidi bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada, Macar fiği çeşitlerine ait verim özelliklerinden bitki boyu, yeşil ot verimi ve kuru ot verimi, kalite özelliklerinden HP (ham protein), HPV (ham protein verimi), ADF (asit deterjanda çözünmeyen lif), NDF (nötral deterjanda çözünmeyen lif) ve ADP (Asit Deterjanda Çözünmeyen Protein) oranları, makro elementlerden Ca (kalsiyum), Mg (magnezyum), P (fosfor) ve K (potasyum) oranları ile mikro elementlerden Mn (mangan), Fe (demir), Cu (bakır) ve Zn (çinko) içerikleri ele alınmıştır. Yapılan çalışmada; ortalama bitki boyu 82,5 cm, yeşil ot verimi 2322 kg/da, kuru ot verimi 699 kg/da, HP oranı %16,7, HPV 116,9 kg/da, ADF oranı %38,6, NDF oranı %46,1, ADP oranı %0,74, Ca oranı %1,29, Mg oranı %0,28, P oranı %0,37, K oranı %2,74, Mn içeriği 83,3 ppm, Fe içeriği 428,2 ppm, Cu içeriği 89,9 ppm ve Zn içeriği 68,0 ppm olarak bulunmuştur. Elde edilen bir yıllık veriler doğrultusunda Anadolu Pembesi 2002 ve Oğuz-2002 çeşitleri dışında kalan diğer çeşitlerin, Bingöl ekolojik koşullarında ot amaçlı yetiştiricilik için daha iyi sonuçlar verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the forage yield and quality characteristics and mineral content of some Hungarian vetch cultivars in Bingöl ecological conditions. In the research, 10 varieties of Hungarian vetch (Aygün, Enes, Sarıefe, Kansur, Oğuz-2002, Akçalar, Anadolu Pembesi 2002, Doğu Beyazı, Tarm Beyazı-98 and Budak) were used as plant material. In the study; plant height, forage yield and dry matter yield of from yield characteristics of the Hungarian vetches; CP (crude protein), CPY (crude protein yield), ADF (acid detergent fiber), NDF (neutral detergent fiber) and ADP (acid detergent insoluble protein) ratios of from quality characteristics; Ca (calcium), Mg (magnesium), P (phosphorus) and K (potassium) contents from macro elements and Mn (manganese), Fe (iron), Cu (copper) and Zn (zinc) contents of from micro elements were investigated. In the study; average plant height 82.5 cm, forage yield 2322 kg/da, dry matter yield 699 kg/da, CP ratio 16.7%, CP yield 116.9 kg/da, ADF ratio 38.6%, NDF ratio 46.1%, ADP ratio 0.74%, Ca ratio 1.29%, Mg ratio 0.28%, P ratio 0.37%, K ratio 2.74%, Mn content 83.3 ppm, Fe content 428.2 ppm, Cu content 89.9 ppm and Zn content 68.0 ppm was found as. In line with the one-year data obtained, it was concluded that the other cultivars, except for Anadolu Pembesi 2002 and Oğuz-2002 gave better results for forage cultivation in Bingöl ecological conditions.