Bazı ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) çeşitlerinin Bingöl ili ekolojik koşullarında morfolojik ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determinaton of morphological and some quality traits of some bread wheat (Triticum aestivum L.) cultivars under Bingol ecological conditions
- Tez No: 600542
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma bazı buğday (Triticum aestivum L.) çeşitlerinin Bingöl ili koşullarında morfolojik ve kalite özeliklerini belirlemek amacıyla, 2017-2018 yılı yetiştirme döneminde Bingöl ili Genç MYO'nun deneme tarlasında yürütülmüştür. Denemede 53 adet buğday çeşidi tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada kullanılan buğday çeşitlerine ait bitki boyu, başak uzunluğu, başakta başakcık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, başaklanma gün sayısı, metrekarede başak sayısı, dekara tane verimi, hasat indeksi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, protein oranı, glüten miktarı, glüten indeks, sedimantasyon, gecikmeli sedimantasyon, nem miktarı, değerlerine ait gözlem ve ölçümler yapılmıştır. Çalışmamızda; bitki boyu 61,03-126,7 cm, başak uzunluğu 6,31-10,04 cm, başakta başakcık sayısı 10-17 adet, başakta tane sayısı 8,3-34,3 adet, başakta tane ağırlığı 0,39-1,51 gr, başaklanma gün sayısı 186-204 gün, metrekarede başak sayısı 193,3-419,0 adet, tane verimi 165,55-767,19 kg/da, hasat indeksi %33,91-61,04, protein oranı %8,9-14,3, bin tane ağırlığı 35,6-56,0 gr, hektolitre ağırlığı 71,96-80,32 kg/hl, glüten miktarı %13,1-42,4, glüten indeks %33,6-94,3, sedimantasyon 12,0-50,6 ml, gecikmeli sedimantasyon 11,6-59,6 ml, nem miktarı %9,7-12,9 arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carriedout in order to determine the morphological and quality traits of some wheat cultivars under in 2017-2018 growing season. The experiment was arranged in a randomized complete block desing with three replications with 53 bread wheat cultivars on the experimentalarea of Bingöl province Genç Vocational School of Higher Education. Data werecollected on some morphological and quality characteristics such as, plant height, spike length, number of spikelets per spike, kernel number perspike, kernel weight perspike, time to flowering, spike number per square meter, grain yield per decare, harvest index, protein ratio, one thousand kernel weight, test weight, the amount of glüten, the index of glüten, sedimantation, delayed sedimentation, moisture content. The charecteristisc observed in the experiment varied between 61.3-126.7 cm in pşant height, 6.31-10.04 cm in spikelength, 8.3-34.3 in number of spikelets per spike, 0.39-1.51 gr in kernel weight per spike, 186-204 days in time to flowering, 193.3-419.0 in spike number per square meter, 165.55-767.19 kg/da in yield per decare, %33.91-61.04 in harvest index, %8.9-14.3 in protein ratio, %33.6-94.3 in gluten, 11.6-59.6 ml in sedimentation, %9.7-12.9 in moisture content.