Macar fiğinde (Vicia Pannonica Crantz.) farklı sıra aralıklarının ot verimi ve kalitesine etkisi ve arı merası olarak değerlendirilmesi
The effect of different row spacing on forage yield and quality of hungarian vetch (Vicia Pannonica Crantz.) and the evaluation as a bee pasture
  1. Tez No: 785725
  2. Yazar: MEHMET RONİ GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÇAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, Bingöl ili ekolojik koşullarında Macar fiğinde farklı sıra aralıklarının ot verimi ve kalitesine etkisini tespit etmek ve Macar fiğinde farklı sıra aralıklarının arıcılık açısından önem arz eden bazı özellikler üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüş ve beş farklı sıra aralığı (20 cm, 30 cm, 40 cm, 50 cm, 60 cm) araştırma konusu olarak ele alınmıştır. Araştırmada, Macar fiğinde farklı sıra aralıklarının yeşil ot verimi, kuru ot verimi, fosfor oranı, bal arılarının çiçekte kalma süresi ve metrekare başına çiçek sayısı üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak önemli, ham protein, ADF, NDF, potasyum, magnezyum, kalsiyum oranları ile metrekare başına bal arı sayısı üzerindeki etkisinin ise önemsiz olduğu görülmüştür. Araştırmada en yüksek yeşil ot verimi ve kuru ot verimi 20 cm sıra aralığında, en yüksek fosfor oranı ve en fazla bal arılarının çiçekte kalma süreleri 20 cm ve 30 cm sıra aralığında ve en fazla metrekare başına çiçek sayısı da 40 cm sıra aralığında tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Bingöl ili ekolojik koşullarında Macar fiğinin ot verimi amaçlı yetiştiriciliğinin yapılması durumunda 20 cm sıra aralığının, arı merası olarak değerlendirilmesi durumunda ise en fazla metrekare başına çiçek sayısı 40 cm sıra aralığından elde edildiği için bu sıra aralığının tercih edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of different row spacing on the yield and quality of Hungarian vetch in ecological conditions of Bingöl province and to reveal the effect of different row spacing on some characteristics that are important for beekeeping. The research was carried out in three replications according to the randomized blocks experimental design and five different row spacings (20 cm, 30 cm, 40 cm, 50 cm, 60 cm) were considered as the research subject. In the study, the effects of different row spacings on forage yield, dry matter yield, phosphorus rate, duration of stay in flower of honeybees and number of flowers per square meter in Hungarian vetch were statistically significant. But the effects of different row spacing on crude protein, ADF, NDF, potassium, magnesium, calcium rates and per square meter the number of honeybees were found to be statistically insignificant. In the study, the highest forage yield and dry matter yield were determined in 20 cm row spacing, the highest phosphorus rate and the maximum stay of honeybees at flower in 20 cm and 30 cm row spacing, and the maximum number of flowers per square meter was determined in 40 cm row spacing. As a result; 20 cm row spacing should be preferred if Hungarian vetch was grown for forage yield in the ecological conditions of Bingöl province. If Hungarian vetch was evaluated as bee pasture, it is concluded that this row spacing should be preferred since the maximum number of flowers per square meter was obtained from 40 cm row spacing.