Antrenörlerin duygularını ifade etmede çeşitli demografik özelliklerin etkisinin incelenmesi
investigation of the effects of various demographic features in expressing trainers' emotions
  1. Tez No: 672880
  2. Yazar: TUBA TATLISU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZTÜRK AĞIRBAŞ, DOÇ. İZZET UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, antrenörlerin duygularını ifade etmede çeşitli demografik özelliklerin etkisini incelemektir. Araştırmaya çeşitli spor branşında aktif antrenörlük yapan 134 kadın ve 405 erkek olmak üzere toplam 539 kişi gönüllü olarak katıldı. King ve Emmons (1990) tarafından geliştirilip Kuzucu (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ''Duyguları İfade Ölçeği (DİÖ)'' kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik paket programında, 'Bağımsız Örneklem T Testi' ve çoklu grup karşılaştırmalarında 'Tek Yönlü Varyans Analizi' testleri ile analiz edildi. Sonuçlar .05 anlamlılık düzeyinde yorumlandı.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of various demographic characteristics on how trainers express their emotions. 539 (134 women and 405 men) active trainers in various branches participated in study. The“Emotional Expression Scale”which was developed by King and Emmons (1990) and adapted into Turkish by Kuzucu (2006) were used. Data analysed in SPSS 25.0 statistics program with“Independent Sample T ”and“One-Way Analysis of Variance”tests. The results were interpreted at .05 significance level.