Gerze-Hamsaroz (Sinop) kıyı decopada (Crustacea) faunası üzerine bir araştırma
A Study on decapod (Crustacea) fauna of Gerze-Hamsaroz (Sinop) coosts
  1. Tez No: 67289
  2. Yazar: A.SUAT ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, araştırma alanı olarak Batı Karadeniz Bölgesi'nin Gerze-Hamsaroz (Sinop) arasında kalan çok dar kıyı şeridini içine alan üst-infralittoral bölgesi seçilmiş ve örnekler Haziran-Ağustos 1995 ve Haziran-Temmuz 1996 tarihleri arasında 15 günlük periyotlarla toplanmıştır. Araştırma alanından toplanan örnekler, önce makroskobik daha sonra binoküler stereomikroskopta mikroskobik olarak incelenmiştir. Örneklerin morfolojik ve anatomik özelliklerinin incelenmesi, literatür bilgileri ile karşılaştırılması ve teşhisleri sonucunda bulunan örneklerin Eriphia verrucosa (Forskal, 1775), Liocarcinus depurator (Linnaeus, 1758), Xantho poressa (Olivi, 1792), Pachygrapsus marmoratus (Fabricius, 1787), Carcinus aestuarii Nardo, 1847, Brachynotus sexdentatus (Risso, 1827) Palaemon adspersus Rathke, 1837, Palaemon elegans Rathke,1837, Crangon crangon (Linnaeus, 1758), Pisidia longimana (Risso, 1816), Diogenes pugilator (Roux, 1829) ve Upogebia pusula (Petagna, 1792) türlerine ait oldukları belirlenmiştir. Araştırırına alanından tespit edilen bu türlerin ayrıntılı anatomik ve morfolojik özellikleri fotoğraflarla tanımlanmış, bulunduğu lokaliteler kaydedilmiştir. İncelenen Liocarcinus depurator (Linnaeus, 1758) ve Brachynotus sexdentatus (Risso, 1827) türleri Karadeniz'in Türkiye kıyılan için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Crustacea Decapoda, taksonomi, morfoloji, Karadeniz.
Özet (Çeviri)
In this study, the upper-infralittoral zone located in very narrow shallow water between Gerze and Hamsaroz (Sinop) of Western Black Sea coasts was chosen as investigation area. The samples were collected at 15-day intervals between June- August 1995 and June -July 1996. The specimens were first examined the macroscobic and then microscobic under the light of binocular microscope. As a result of morphological and anatomical tests and of comparison with the literature the samples were identified as Eriphia verrucosa (Forskal, 1775), Liocarcinus depurator (Linnaeus, 1758), Xantho poressa (Olivi, 1792), Pachygrapsus marmoratus (Fabricius, 1787), Carcirms aestuarii Nardo, 1847, Brachynotus sexdentatus (Risso, 1827) Palaemon adspersus Rathke, 1837, Palaemon elegans Rathke,1837, Crangon crangon (Linnaeus, 1758), Pisidia longimana (Risso, 1816), Diogenes pugilator (Roux, 1829) and Upogebia pusilla (Petagna, 1792). Detailed anatomical and morphological characteristics of species, have been illustrated with photographs and their present localities have been recorded. Liocarcinus depurator (Linnaeus, 1758) and Brachynotus sexdentatus (Risso, 1827) species are new records for the Turkish coasts of the Black Sea. Key Words : Crustacea Decapoda, taxonomy, morphology, Black Sea.