Design of a mppt system based on modified grey wolf optimization algorithm in photovoltaic system under partially shaded condition
Kısmen gölgeli koşullar altında fotovoltaik sistemde değiştirilmiş gri kurt optimizasyon algoritmasına dayalı bir mppt sisteminin tasarımı
  1. Tez No: 672901
  2. Yazar: HATEM KHALIFA EMHMED GHAZAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Cihaz kirlilik üretmiyor ve uzak bölgelerde bile herhangi bir yere kurulabilir ve fotovoltaikler çok yaygın hale geliyor. Bununla birlikte, fotovoltaik kullanarak optimum ve güvenilir güç elde etmek zordur. Bu nedenle, bu zorluklarla karşı karşıya kalan bu makale, kısmi gölgeleme için fotovoltaik sistemin global optimum güç noktasını Modifiye Gri Kurt Optimize Edici (MGWO) tabanlı bir maksimum güç noktası izleme algoritması ile izlemeyi önermektedir. Tek bir model kullanılarak bir PV cihazı matematiksel modeli geliştirildi ve dünyanın maksimum güç noktasını ölçmek için MGWO kullanıldı. Bir fotovoltaik sistem, fotovoltaik güç üretimini artırmak için hangi dönüştürücünün kullanılacağına karar vermeyi içerir. MPPT mimarisi, çıkış gücünü hızlı bir şekilde izlemek ve fotovoltaik salınımları azaltmak için değiştirilmiş gri kurt optimizasyon algoritmasını kullanır. Maksimum güç izleyicinin verimliliği, değiştirilmiş gri kurt optimizasyon algoritması ile 0,4 s'ye kadar olan GWO algoritmasından daha iyidir. Konvertörler, bir soft-buck konvertör işlemi ile PV sistemlerinde sıklıkla meydana gelen güç kayıplarını gidermek için kullanılır. Güç jeneratörünün çıkışı, yumuşak anahtarlamalı dönüştürücüden daha büyüktür. PV sistemlerinin performansı, artan gri kurt optimizasyon algoritması ile karşılaştırılırsa, iletkenlik algoritmasının görülme sıklığı artar.
Özet (Çeviri)
The device is not generating pollution and can be built anywhere even in remote areas, and photovoltaics are becoming very common. Nevertheless, it is difficult to achieve optimal and reliable power by using photovoltaics. So, facing these difficulties, this article proposes to monitor the photovoltaic system's global optimum power point for partial shading with a Modified Gray Wolf Optimizer (MGWO) based maximum power point tracking algorithm. A PV device mathematical model is developed using a single model and MGWO is used to measure the world's maximum power point. A photovoltaic system includes deciding which converter is used to increase photovoltaic power generation. The MPPT architecture uses modified gray wolf optimization algorithm to quickly track the output power and reduce photovoltaic oscillations. The efficiency of the maximum power tracker is better than the GWO algorithm of up to 0,4 s with the modified gray wolf optimization algorithm. Converters are used to resolve the power losses often occurring in PV systems with a soft-buck converter process. The output of the power generator is greater than the soft-switching buck converter. If the performance of PV systems is compared with the gray wolf optimization algorithm Increased, the incidence of the conductance algorithm increases.