Platon'da hakikat
Platon on truth
  1. Tez No: 672900
  2. Yazar: KADİR İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇAĞRI MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı Platon'un düşüncelerinde hakikatin konumunu belirlemektir. Birinci bölümde Platon öncesi Yunan düşüncesinde hakikat anlayışına değinilecektir. Parmenides tarafından yapılan sanı–hakikat ayrımı Platon düşüncesinde hakikatin en önemli yönlerinden biridir. İkinci bölümde Platon düşüncesinde hakikati ele alacağız. İlkin Platon'un diyalog formu seçimine değinilecektir. Diyalog formunun kullanılmasının Platon açısından hakikat ile doğrudan bağı vardır. Daha sonra Platon'da sanı kavramına değinilecektir. Platon genelde sanıyı“arada”kavramıyla açıklar. Daha sonra Platon'un hakikat ile ilgili görüşleri onun Varlık görüşü açısından değerlendirilecektir. Bu bağlamda özellikle Platon'un genelde hatalı bir şekilde form olarak karşılanan eidos kavramına detaylı olarak bakılacaktır. Bundan sonra anımsama kavramına bakılacak ve daha sonra hakikat kavramı bölünmüş çizgi analojisi, mağara alegorisi ve diyalektik yöntem açısından incelenecektir. Bölünmüş Çizgi Analojisinde hakikat, çizginin eşitsizliğini belirleyen temel ölçüt olarak ortaya çıkar. Platon'un mağara alegorisinde ise sanıdan hakikate geçiş için kullandığı döndürme ve sahne değiştirme kavramlarına vurgu yapılacaktır. Son olarak Martin Heidegger'in hakikat kavramı çerçevesinde geliştirdiği Platon yorumu değerlendirilecektir. Sonuç olarak Heidegger'in iddia ettiğinin aksine Platon'un hakikat anlayışının Varlık ile olan bağının korunduğu iddia edilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the position of truth in Plato's thoughts. In the first part, the understanding of truth in Greek thought before Plato will be mentioned. The distinction of doxa – truth made by Parmenides it is one of the most important aspects of truth in Plato. Later we will investigate the truth in Plato's thought. First of all, Plato's choice of dialogue form will be mentioned. The use of the dialogue form has a direct link with the truth for Plato. Later the concept of“doxa”in Plato will be analyzed. Plato generally explains“doxa”with the concept of in between. Later, Plato's views on truth will be examined in terms of his views of Being. In this context, Plato's concept of, which is often mistakenly regarded as form, will be analyzed in detail. Next, we will look at the concept of recollection. In the Divided Line Analogy, truth emerges as the basic criterion for determining the inequality of the line. We will emphasize the concepts of turning round and scene-shifting, which Plato uses in the cave allegory for the transition from doxa to truth Finally, the interpretation of Plato developed by Martin Heidegger within the framework of the concept of truth will be evaluated. As a result, contrary to what Heidegger's claims, we will argue that Plato's understanding of truth's connection with Being is preserved.