The impact of the collaborative use of a mobile learning application on the vocabulary achievement, retention and autonomy levels of ESP learners
İşbirlikli kullanılan mobil öğrenme uygulamasının özel amaçlı İngilizce dersi öğrencilerinin kelime başarısı, kalıcılık ve öğrenen özerkliği üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 672905
  2. Yazar: PINAR ZIRHLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma işbirlikli olarak kullanılan mobil destekli dil öğrenimi uygulamasının kelime başarısı, akılda tutma ve algılanan öğrenen özerkliği üzerindeki etkisini bir vakıf üniversitesinde özel amaçlı İngilizce öğrenimi gören Türk öğrencileri üzerinde araştırmıştır. Bu çalışma on haftalık dijital kelime kartı kullanımının sonunda öğrencilerin görüşlerini öğrenmeyi de amaçlamıştır. Bu araştırmada seviyeleri orta düzeyde olan kırk dört üniversite öğrencisi yer almıştır. Bu etkiyi incelemek için karma araştırma deseni kullanılmıştır. Nicel veriler ön ve son başarı testi, kalıcılık testi, öğrenci özerkliği üzerine ön ve son anketi ve öğrenci görüş anketi aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler dokuz katılımcıyla yürütülen yazılı görüşme aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, işbirlikli ve bireysel mobil destekli öğrenme gruplarına yapılan kelime bilgisi son testleri ve kalıcılık testlerinin sonuçlarında istatistiksel olarak belirli farklılıklar görülmemiştir. Buna ek olarak, gruplar arası öğrenen özerkliğinde de istatistiksel olarak belirli farklar saptanmamıştır. Bu sonuç dijital kelime kartı uygulamasının iki grupta farklı sonuçlar oluşturmadığının göstergesidir. Öğrenci görüş anketlerinden ve yazılı görüşmelerden toplanan verilere göre öğrenciler kelime öğrenimleri esnasında mobil öğrenme uygulamasını kullanmayı faydalı, pratik ve etkili bulmuştur. Mobil öğrenme ile işbirlikli öğrenmenin birlikte kullanılma durumunda, özel amaçlı İngilizce kelimeleri öğreniminde ve öğrenen özerliğini geliştirmede olumlu sonuçlar elde edilebileceği sonucu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effect of the collaborative use of a digital flashcard tool on Turkish ESP learners' vocabulary achievement, retention and perceived autonomy levels at a foundation university. The study also attempted to reveal the perspectives of the participants regarding the utilization of the digital flashcard tool at the end of a ten-week implementation procedure. A sample of forty-four students at pre-intermediate level participated in the study. In order to examine the effects, a mixed-methods design was utilized. The data were gathered quantitatively through the employment of pre-, post- and retention tests on vocabulary, learner autonomy pre- and post-questionnaire and a learner perspective survey. Qualitative data were compiled via a written interview conducted with nine participants. The difference between the post-tests and retention tests' results on vocabulary was found to be not statistically significant in the collaborative and individual MALL groups. Additionally, the difference in the autonomy levels of the participants were also found to be not statistically significant, showing that the alternative employment of the digital flashcard tool did not generate different outcomes in groups that utilized the application individually and collaboratively. According to the data collected from the learner perspective survey and written interviews, the learners perceived the use of the mobile learning tool as beneficial, practical and effective during the course of vocabulary learning. The findings revealed that when the mobile learning employment is enhanced with collaboration, it could be effective in yielding favourable ESP vocabulary learning outcomes and fostering learner autonomy.