Geochemistry of deep-sea hydrothermal vent fluids from broken spur, rainbow and lost city hydrothermal vent fields, mid-atlantic ridge
Orta atlantik sırtında bulunan broken spur, rainbow ve lost city derin deniz hidrotermal bacalarının akışkanlar jeokimyası
  1. Tez No: 672911
  2. Yazar: SERHAT SEVGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oşinografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Orta Atlantik Sırtı (MAR), yavaş açılım karakterinin bir sonucu olarak kompozisyonel açıdan farklı hidrotermal bacalar içeren çok özel bir tektonik ortamdır. Hem yerel hem de küresel okyanus sistemindeki hidrotermal bacaların rolünü anlamaya yönelik artan çabaları göz önünde bulundurarak, MAR, hidrotermal baca ürünlerinin oluşumunu, gelişimi ve taşınımını aynı anda farklı alanlarda çalışmak için bütünsel bir yaklaşım sunmaktadır. Burada, 2018 yılında N / O L'Atalante ve ROV Victor ile yapılan bir araştırma gezisi sırasında MAR'da bulunan her temsili hidrotermal baca örneğinin birinden elde ettiğimiz sonuçları sunuyoruz (Tip 1: Broken Spur, Tip 2: Rainbow ve Tip 3: Lost City). ROV destekli hidrotermal sıvı örneklemesi gerçekleştirilerek ilgili bacaların hidrotermal püskürtülerinin farklı yüksekliklerinden örnekler alındı. Örneklemeyi takiben hem gemide hem de karada ölçümler iyon kromatografisi, kolorimetrik yöntemler ve ICP-MS kullanılarak gerçekleştirildi. Hidrotermal sıvı bileşimleri konusunda önceki raporları destekleyen sonuçlarımız, sıcaklık, pH, Cl ve H2S konsantrasyonlarının karşılıklı etkileşiminin hidrotermal sıvılarda çözünmüş türlerin oluşumunu ve taşınmasını kontrol ettiğini göstermektedir. Öte yandan, Rainbow ve Lost City sahaları, 20 yıllık bir zaman diliminde yüksek zamansal kararlılık sergilerken Broken Spur sıvılarında 25 yıl içinde önemli değişiklikler gözlenmiştir. Broken Spur alanında hidrotermal sıvıların derinlerden deniz tabanına taşınması sırasında meydana gelen yoğun sıcaklık kaybını (100 °C) göz önünde bulundurarak, bu alanda deniz tabanının altında aşırı miktarda silika (50% kadar) ve demirin Fe-silikat ve Fe-sülfit mineralleri olarak çökeldiğini öngörüyoruz. Son olarak, püskürtü jeokimyası sonuçları, metal oksit ve silikat fazlarının Rainbow (nano)parçacık havuzunun önemli bir parçası olduğunu, Broken Spur sistemindeki düşük Fe:H2S dinamiklerinin ise metal sülfit fazlarının oluşumuna ve hakimiyetine neden olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mid-Atlantic Ridge (MAR) is a very special tectonic environment containing compositioanlly distinct hydrothermal vents as a result of its slow spreading character. Considering increasing efforts on understanding the role of hydrothermal vents in both local and global ocean system, MAR enables to develop a wholistic approach to study formation of hydrothermal vent products in different vent fields. Here we present our results obtained from one of each representative vent settings that exists on MAR (Type 1: Broken Spur, Type 2: Rainbow and Type 3: Lost City) during a research expedition with N/O L'Atalante and ROV Victor in 2018. With ROV-assisted hydrothermal fluid sampling, samples were taken from different heights of the hydrothermal plumes and samples were measured by using IC, colorimetric methods, and ICP-MS. Our results, in support of previous reports, show interplay of temperature, pH, Cl and H2S concentrations control formation and transportation of dissolved species in hydrothermal fluids. Additonally, Rainbow and Lost City fields show high temporal stability over 20 years time span however substantial changes were observed in Broken Spur fluids in 25 years. Considering intense cooling (100 °C) upon the fluid rise to seafloor in Broken Spur hydrothermal field, we are proposing Broken Spur experiences extensive Si (up to 50%) and Fe precipitation in the subseafloor as Fe-silicate and Fe-sulfide minerals. Finally, plume geochemistry results indicate metal oxide and silicate phases are important fraction of Rainbow (nano)particle pool while low Fe:H2S dynamics in Broken Spur plume result in formation and domination of metal sulfide phases.