Emirli (Ödemiş-İzmir) Antimon cevherleşmelerinin mineralojik ve jeokimyasal incelenmesi IIcilt
  1. Tez No: 29820
  2. Yazar: NEVİN KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÇALAPKULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
ÖZET Emirli antimon cevherleşmeleri, Ödemiş Asmasifi'nin metamorfik birimlerinden; metakuvarsit, kuvars şist, mikaşist, fîllit birimleri içinde bulunmaktadır. Bölgedeki sedimanter birimler(çakıltaşı ve alüvyon) metamorfik birimleri ve cevherleşmeleri örtmektedir. Pliyosen-Kuvaterner yaşlı Küçük Menderes Grabeni'nin güneydoğu ucunda yeralan cevherleşmeler, grabenin oluşumunu denetleyen, eğim açısı derine doğru giderek azalan KB-GD ve ender olarak da D-B uzanımlı fay hatları boyunca yerleşmişlerdir. Bu faylar, Küçük Menderes Grabeni'nin kenarında oluşan basamaklı normal faylardır. Bölgedeki cevherleşmeler damar tipi olup, damarların çeperlerinde; beyaz, kahverengi ve siyah renkte olmak üzere üç ayrı alterasyon zonu ayırtlanmıştır. Birbirini izleyen iki ayrı dönemde meydana gelen cevherleşmeler; Emirli (E4) ve Yapalak(E33) tipi cevherleşmeler olarak tanımlanmıştır. Emirli(E4) tipi cevherleşmelerin, fay hatlarının alt kotlarında ve eğim açısının düşük olduğu kesimlerde yerleşmiş olduğu, içerdiği minerallerin ince kristalli, kuvars miktarının az olduğu; Yapalak(E33) tipi cevherleşmelerin ise üst kotlarda ve eğim açısının yüksek olduğu kesimlerde bulunduğu, içerdiği minerallerin iri kristalli, kuvars miktarının çok fazla olduğu saptanmıştır. Damarların parajenezinde bulunan cevher ve gang minerallerinin süksesyonu ileoluşum sıcaklıklan:Kuvars-l(240-290°C), pirit-1, arsenopirit, altın, kuvars-2 (220-250 »C), çinkoblend, kalkopirit, tetraedrit, antimonit-1, kuvars-3(180-220°C), antimonit-2, pirit-2, markazit, kuvars-4(105-170°C), zinober, orpiment-realgar, antimon oksitleri (servanti t, senarmontit, valentinit), Fe oksitleri ve hidroksitleri(hematit, götit ve limonit) şeklinde bulunmuştur. Cevherleşmeleri oluşturan hidrotermal eriyiklerin tuzlulukları %7.8-10.6 arasında bulunmuş olup, bu eriyiklerin zaman zaman meteorik kökenli soğuk sular ile girişim yaparak süper-soğumaya uğradıkları, bu sırada antimon cevherleşmelerinin kaynağı olan hidrotermal eriyiklerde seyrelme söz konusu olduğu belirlenmiştir. Emirli bölgesi antimon cevherleşmelerine ve yankayaçlarına ilişkin yapılan kimyasal analiz sonuçlan, yankayaçlar ve cevherli zonlar için ayrı ayrı ve tümüyle değerlendirilmiş, elementlerin dağılımları, aralarındaki korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda, cevherleşmelerin kaynağının yankayaçlar olamayacağı ve antimon cevherleşmelerinin Sb(HS)3 bileşikleri şeklinde taşındığı sonucu çıkarılmıştır. Emirli antimon cevherleşmeleri ve parajenezinde yeralan tüm mineraller epijenetik kökenli olup, cevherleşmelerin kaynağı,“Pliyosen ve daha genç yaşlı bazik karakterli volkanik aktivite”ye bağlı olarak gelen hidrotermal eriyiklerdir. Emirli antimon cevherleşmeleri ve çevresinde yer alan maden yataklarına yönelik çalışmalar derlenerek çalışma alanının çevresine ait bir metalojenik harita hazırlanmıştır. Bu çalışma sonucunda çevrede yeralan cevherleşmelerin dönemleri ve tiplerine yönelik sınıflama ve yorumlamalar yapılmıştır. Buna göre Ödemiş Asmasifi'nde bulunan cevherleşmelerden, metasedimenter tip Pb-Zncevherleşemeleri Triyas yaşlı olup metamorfizmadan önce oluşmuşlardır. Damar tipi kurşun-çinko cevherleşmeleri büyük olasılıkla Erken-Orta Miyosen aralığındaki granodiyoritik sokulumlara bağlı olarak ve KD-GB kink hatlan boyunca yerleşmişlerdir. Damar tipi arsenik, civa ve antimon cevherleşmeleri ise Pliyosen-Kuvaterner aralığındaki volkanizmaya bağlı olarak ve grabenleşmeyi denetleyen KB-GD ve D-B kırık hatları boyunca gelişmişlerdir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The antimonide mineralizations of Emİrli are hosted by metamorphic units of Ödemiş Massif which consist mainly of metaquartzite, quartzschist and phiyllites. The metamorphic units and mineralizations are overlain by the sedimentary units. The mineralizations are located in the sotheast margin of Küçük Menderes Graben and controlled by generally NW-SE, rarely E-W trending faults. These faults are geometrically synthetic-step wise faults, governed by graben system. The dip angle of the faults gradually decrease towards the deep. Mineralizations encountered in the area are represented by vein type; white, brown and black coloured alteration zones have been distinguished in the rim of the veins. Two different paragenetic sequences have been recognized as Emirli(E4) and YapaIak(E33). Emirli(E4) type mineralizations, which contain fine grained ore minerals and less quartz, are emplaced to the lower level of the faults where the dip angle is low. Yapalak(E33) type mineralizations, which contain coarse grained ore minerals and much quartz, are emplaced to the upper level of the faults where the dip of the angle is high. Paragenetic sequences and homogenization temperatures of the ore and gangue minerals are follows: Quartz-1(240-290°C), pyrite-1, arsenopyrite, gold, ivquartz-2 (220-250 ° C),zincblende, chalcopyrite, tetrahedrite, antimonide-1, quartz-3 (180-220 °C), antimonide-2, pyrite-2, marcasite, quartz-4(105-170°C), cinnabar, orpiment, reaIgar,antimony oxides, Fe oxides and hydroxsides. The salinity of ore forming fluids are between %7.8-10.6 which reveals the interaction between hydrothermal fluids and cold meteoric water resulted in super cooling and diluating of ore-forming hydrothermal fluids. Chemical analyses from wall-rocks and ore veins indicate that the wall-rocks are not a source for ore mineralizations. Sb element may have been transported as Sb(HS)3 compounds. The minerals determined in paragenetic sequences are in epigenetic origin and the source of ore-forming fluids is basic volcanic activity of Pliocene and younger age. Previous studies on different type of ore deposits around the Emirli area have been compiled and the metallogenic map was prepared. According to the results of this compilation the ore mineralizations encountered in thr area con be divided into three groups: The first group is reperesented by meta-sedimentary Pb-Zn mineralizations of Triassic age and occur prior to the metamorphism. The second group is represented by vein type of Pb-Zn mineralizations which are emplaced into NE-SW trending faults governed by granodiorite intrusions of Early to Mid-Miocene in age. The third group of mineralizations are vein type of arsenic, mercury and antimony which are emplaced into NW-SE and E-W trending faults governed by graben system and the mineralisations are caused by volcanic activity of Pliocene to Quaternary in age.