Struggle with COVID-19 crisis within the scope of national security: Comparison of Turkey and U.S.A.
Ulusal güvenlik bağlamında COVID-19 krizi ile mücadele: Türkiye ve ABD karşılaştırması
  1. Tez No: 672937
  2. Yazar: SILACAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma kapsamında, Çin halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıkarak kısa zamanda tüm dünyaya yayılan COVID-19 pandemisi ve bu pandemi ile mücadele süreci, ulusal güvenlik bağlamında incelenmiştir. Çalışmada örnek olarak en yüksek vaka sayısına sahip olan ABD ve bunun yanı sıra Türkiye ele alınmıştır. Araştırmada öncelik olarak güvenlik ve ulusal güvenlik ve ulusal güvenlik yaklaşımları kavramlarıyla ulusal güvenlik politikasından bahsedilmiştir. Sonrasında pandemi tanımı açıklanmıştır. Ardından, pandemi tarihinden kısaca bahsedilmiştir. İkinci kısmında ise, COVID-19 salgının Çin'de ortaya çıkma süreci incelenmiştir. Ardından COVID-19 salgınının tüm dünyaya yayılma süreci incelenmiştir. Son olarak da ABD ile Türkiye'de COVID-19 salgını ile mücadele süreci ulusal güvenlik bağlamında değerlendirilmiştir. Böylelikle, COVID-19 salgını ile mücadele sürecinde Türkiye'nin başarılı, ABD'nin başarısız olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic is a discovered infectious disease in the People's Republic of China. This disease was a transformation to pandemic, when to spread all over the world in a short time, within the research framework. The struggle of the COVID-19 in the scope of national security was an examination issue with examples that are the United States of America and Turkey for this study. The initiation of the research is the concept of security. National security and national security approach concepts are descriptive parts. Then the definition of the pandemic was explained. The mention of the history of the pandemic is later part, briefly. The second part is the initiation of the emergence process of the COVID-19 epidemic in China. The third part is an examination of the spread of the COVID-19 epidemic to the whole world. The evaluated struggle of COVID-19 within the scope of national security is the final part with examples such as Turkey and the United States of America. Turkey is successful in that scope, while the United States of America is not.