Geç Hellenistik Çağda Kilikia
Cilicia in the late Hellenistic Age
  1. Tez No: 672936
  2. Yazar: İNCİ YENİAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çağlar boyu Kilikia, hem coğrafi şartları hem de zenginlikleri sayesinde antik dünyanın politik güçlerinin dikkatini çekmiştir. Büyük İskender' in M.Ö. 323 yılındaki ölümünden sonra, Kilikia Hellenistik krallıklar tarafından yönetilmiştir. Bu dönemde ortaya çıkan otorite boşluğu ve coğrafi şartların uygunluğu nedeniyle Akdeniz kıyıları korsan yatağı haline gelmiştir. Roma başlangıçta korsanlığı umursamamış ancak çıkarlarına zarar vermesiyle onlara savaş açmıştır. Kilikia'nın ilk dönem valileri bölgeyi korsanlara karşı askeri bir üs olarak kullanmış ve M.Ö. 67 yılında korsanların yenilmesinden sonra Kilikia bir Roma eyaleti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cilicia has attracted the attention of ancient world's the political forces thanks to both its geography and its wealth, throughout the ages. Cilicia has been governed by Hellenistic kingdoms after the dead of Alexander the Great in 323 B.C. Due to the authority gap that occurred and the suitability of the geographical conditions, the Mediterranean coast has become a pirate's nest in this ages. Rome initially ignored the piracy however began to fight against to pirates when they were damaging interests of Rome. The early governors of Cilicia used the region as a military base against pirates and after the defeat of the pirates in 67 BC, Cilicia was made a Roman province.