Robert Ehmetcanov'un şiirleri (giriş-metin-dizin)
Poems of Robert Ehmetcanov (introduction-text-index)
  1. Tez No: 672938
  2. Yazar: GÖZDE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1179
Özet
Robert Ehmetcanov'un 1990 yılında Kazan'da basılan Ceyevlĕ Kübelek“Yayan Kelebek”adlı şiir kitabı üzerinde yaptığımız incelemeye dayanarak, Robert Ehmetcanov'un hayatını, edebî kişiliğini, şiirlerinde kullandığı dili, Tatar edebiyatındaki yerini tanıtmaya çalıştık. Eser, şairin 1957 ve 1989 yılları arasında yazdığı seçme şiirlerini içerir. Şairin şiirleri, tematik yönden oldukça zengindir. Şiirlerindeki tasvirler, romantizm ve ezgi dikkat çekicidir. Şair, yarım asırlık edebî hayatında yazdığı şiirlerle XX. yüzyıl Tatar edebiyatında önemli bir yere sahip olmuştur.“Giriş”,“Metin”,“Dizin”,“Sonuç ve Kaynaklar”olarak dört temel bölümden oluşan çalışmamızda, giriş bölümünde XX. yüzyıl Tatar edebiyatının çeşitli kaynaklara dayanarak genel bir değerlendirilmesi yapıldıktan sonra Robert Ehmetcanov'un hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde ayrıca metnin transkripsiyon esasları, metnin dil özellikleri, metinde standart Tatar Türkçesinden ayrılan diyalektolojik özellikler, şairin şiirlerindeki edebî buluşları, metnin Türkiye Türkçesi verilirken esas alınan prensipler ve metnin dizini hakkında bilgiler de yer almaktadır. İkinci bölümde 331 şiirin transkripsiyonlu metnine ve Türkiye Türkçesine aktarılmış metnine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde dizin kısmı hazırlanmıştır. Dördüncü bölümde tezin genel bir değerlendirilmesi yapılarak sonuç yazılmış ve tezde yararlanılan kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
We aimed to represent Robert Ehmetcanov's life, literary personality, poetry language and the status in Tatar literature by researching his poetry book, that named Ceyevlĕ Kübelek“Pedestrian Butterfly”, which published at Kazan in 1990. The work contains poet's selective poetries, those he writed between 1957 and 1989. Poet's poetries are very rich thematically. Depictions, romance, melodies in his poetries are remarkable. Poet took an important place in XX. century of Tatar literature with his poetries in half a century long literary life. Our work has four basic parts“Introduction”,“Text”,“Index”and“Conclusion and Resources”. After evaluating XX. century of Tatar literature by using various of resources, we informed about Robert Ehmetcanov's life, literary personality and works in the“Introduction”part. Furthermore, the text's transcription elements, the features of its language, the dialectologic features in the text that differ from the standard Tatar Turkish, the literary inventions in his poes, the principles taken into consideration in the process of giving the text in Turkey Turkish, likewise info about the text and the index as well take place in the first section. In the second section, transcribed text of 331 poes and text of translation to Turkey Turkish are given. In the third section, the index part has been prepared. In the fourth section, a general evaluation of the thesis is made, the conclusion is written and the resources used in the thesis are given.