Kültürel mirasın bütüncül korunması: Adapazarı tren garı yapısı üzerinden inceleme
Holistic conservation of cultural heritage: inspection through Adapazarı train station
  1. Tez No: 672961
  2. Yazar: BÜŞRA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SENEM DOYDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışma içerisinde Sakarya ili Adapazarı ilçesinde bulunan tren gar yapısı ve çevresi incelenmiştir. Gar bölgesinin tarihi değerinin anlaşılabilmesi amacıyla demir yolu tarihçesine yer verilmiştir. Gar bölgesinde bulunan yapıların mimari değerinin incelenebilmesi amacı ile Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi gar yapıları incelenmiştir. Adapazarı İlçesi, Marmara Bölgesi'nde; Sakarya ilinin merkez ilçesi durumundadır. Anadolu sınırları içerisindeki birçok merkezin arasında kavşak görevi şehir, ulaşım için her zaman önemli noktalardan biri olmuştur. Ulaşım yollarından olan demiryolu ulaşımının kent ile etkileşiminin tarih süresince oluşturduğu kültür ve yapılaşma üzerine çalışma yapılmıştır. Bu yapılaşma kentin dokusunu oluşturan etkenlerden biri olmuştur. Gar yapısının bulunduğu bölge ve çevrenin tarihsel süreç içerisindeki gelişimi ve değişimleri belgelenmiştir. Yapının belgelenmesi için bölgeye ait eski ve yeni fotoğraflar ile yapının günümüz imar planı paftaları kullanılmıştır. Ardından yapıya ait Bayındırlık ve İskân Müdürlüğünün raporları ve bölge ile ilgili yürütülen projelerle ilgili belgelerden yararlanılmıştır. Bu çalışmalar üzerinden sorunlar saptanmaya çalışılmış, analiz ve yorumlamalar yapılmıştır. Bölgenin korunma değerleri tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper examines the train structure and its surroundings in Adapazarı district of Sakarya province. The history of the railways is included to understand the historical value of the station area. The Ottoman and Republic period structures are examined to examine the architectural value of the buildings in its region. Adapazarı is the center of the Sakarya city which is in the Marmara region. It was always one of the most important settlements in the Anatolian peninsula in terms of transportation since it is located between very important cities. In addition, there have been some research about cultural and structuring impact of railway transportation, which is one of the most important ways of transportation, on the town throughout time. This structuring has become one of the factors that build up the texture of the town. The development and changes of the region and the environment in which the station structure is in the historical process are documented. he old and new photographs of the region and the construction plan layouts of the current time were used to document the building. Then, the reports of the Directorate of Public Works and Settlement and the documents related to the projects about the region were used to carry on the research. Problems were tried to be identified and analyzed, and interpretations were made through these studies. The protection values of the region were discussed, and recommendations made.