İstanbul'da yaşayan 18-25 yaş aralığındaki genç yetişkinlerde sosyal medya kullanım düzeyinin polise yönelik tutumla olan ilişkisi
The relationship of social media use level and attitudes to the police in young adults aged 18-25 living in istanbul
- Tez No: 672962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT CAHİT ALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın amacı; İstanbul'da yaşayan 18-25 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin sosyal medya kullanım düzeylerini tespit etmek, bu durumun polise yönelik tutumlarını nasıl etkilediğini ortaya koymak ve böylelikle bazı güncel polis-halk olaylarını daha sağlıklı yorumlayabilmektir. Araştırmanın evrenini; İstanbul'da yaşayan 18-25 yaş aralığındaki genç yetişkinler, araştırmanın örneklemini; Evren içerisinden seçilen 301 genç yetişkin oluşturmaktadır. Katılımcılar; 186 kadın ve 115 erkek olmak üzere toplam 301 kişidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (Yetişkin Formu) ve Polise Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizler SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Sosyal medya bağımlılığı ve polise yönelik tutum ölçeklerine yönelik betimsel analiz sonuçları verildikten sonra genç yetişkinlerin demografik bilgilerine göre değişkenlerden elde ettikleri toplam ortalama skorların farklılaşma durumunu incelemek için iki grup karşılaştırmalarında“bağımsız örneklem T Testi”ve üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında“tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA)”kullanılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlı farklılaşmanın hangi gruplar arasında olduğu Bonferroni Post-Hoc Testi ile incelenmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ve alt faktörleri ve polise yönelik tutum ve alt boyutları arasındaki ilişki Pearson Korelasyon testiyle; sosyal medya bağımlılığının, polise yönelik tutum üzerindeki etkisi regresyon analizleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; To determine the social media usage levels of young adults between the ages of 18-25 living in Istanbul, to reveal how this situation affects their attitudes towards the police and thus to be able to interpret some of the current police-public events more properly. Research universe; Young adults aged 18-25 living in Istanbul, research sample; It constitutes 301 young adults selected from the universe. Participants; It is a total of 301 people, including 186 women and 115 men. As a data collection tool in research; Personal Information Form, Social Media Addiction Scale (Adult Form) and Attitude Scale towards Police were used. All statistical analyzes were made with the SPSS 25.0 program. After the descriptive analysis results for social media addiction and police attitude scales are given, in order to examine the differentiation status of the total average scores obtained from the variables according to the demographic information of young adults,“independent sample T Test”in the comparisons of two groups and“one-way analysis of variance”in the comparison of three and more groups (One-way ANOVA)" was used. The groups among which the statistically significant differentiation existed was examined by Bonferroni Post-Hoc Test. The relationship between social media addiction and its sub-factors and the attitude towards police and its sub-dimensions was determined by the Pearson Correlation test; The effect of social media addiction on the attitude towards police was examined by regression analysis.