Katılım bankalarının kullandırdıkları fonların reel ekonomiye etkisi
The effect of funds provided by participation banks on the real economy
  1. Tez No: 672960
  2. Yazar: MEHTAP ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması ile Türkiye'deki katılım bankalarının kullandırdıkları fonların reel ekonomiye olan etkisi, Türkiye genelinde ve bölgesel bazda incelenmiştir. Tezin ilk amacı katılım bankaları tarafından kullandırılan fonların reel ekonomi üzerindeki etkilerini bölgesel düzeyde incelemektir. Bu amaç kapsamında bölgesel düzeyde kullandırılan fonlar ile gayri safi yurt içi hasıla, ihracat ve ithalat üzerindeki kısa ve uzun dönemli etkileri ortaya koyabilmek amacıyla; panel havuzlanmış ortalama grup tahmincisinden ve bölgeler arasındaki etkileşimin rolünü de dikkate alabilmek amacıyla; mekansal panel veri analizinden yararlanılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgulara göre, kısa dönemde katılım bankalarının kullandırdıkları fonların ihracat üzerinde pozitif bir etkisi bulunurken, ithalat ve GSYH üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı görülmektedir. Uzun dönemde ise kullandırılan fonların ihracat, ithalat ve GSYH üzerinde arttırıcı bir etki yarattığı ifade edilebilir. Bununla birlikte sonuçlar bölgesel düzeyde farklılık göstermektedir. Tezin bir diğer amacı, katılım bankalarının kullandırdıkları fonların reel ekonomi üzerindeki etkisinin Türkiye geneli için, ekonominin genişleme ve daralma dönemleri açısından nasıl farklılaştığının ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye geneli için katılım bankalarının kullandırdıkları fonlar ile sanayi üretim endeksi, reel sektör güven endeksi, ihracat ve ithalat üzerindeki etkileri doğrusal olmayan Hansen Seo eşbütünleşme testi ve eşik değişkenli VECM (TVECM) modeli ile incelenmiştir. Analizden elde edilen sonuçlara göre, kullandırılan fon miktarının düşük olduğu rejimde, fon miktarında meydana gelen artış ithalat, ihracat ve reel sektör güven endeksini arttırırken; sanayi üretim endeksi üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Kullandırılan fon miktarının yüksek olduğu rejimde, fon miktarında meydana gelen artış ithalat, ihracat, sanayi üretim endeksi ve reel sektör güven endeksini arttırmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Katılım Bankacılığı, İslami Bankacılık, Reel Ekonomi, Panel Veri Analizi, Zaman Serileri Analizi
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the effect of the funds provided by participation banks in Turkey on the real economy across Turkey and regionally. The first aim of the thesis is to examine the effects of the funds provided by participation banks on the real economy on a regional basis. In order to reveal the short and long term effects on the gross domestic product, exports and imports with the funds provided at the regional level within the scope of this purpose; panel pooled mean group estimator and in order to take into account the role of interaction between regions; spatial panel data analysis was used. According to the findings obtained from the analysis, it is seen that while the funds provided by participation banks have a positive effect on exports in the short term, they do not have a significant effect on imports and GDP. In the long term, it can be stated that the funds provided have an increasing effect on exports, imports and GDP. However, the results differ at the regional level. Another purpose of the thesis is to reveal how the effect of funds provided by participation banks on the economy differs across Turkey, in terms of economic expansion and contraction periods. In accordance with this purpose, funds provided by participation banks and their effects on industrial production index, real sector confidence index, exports and imports across Turkey were examined with nonlinear Hansen Seo cointegration test and threshold variable VECM (TVECM) model. According to the results obtained from the analysis, while in the regime that the amount of funds provided is low, increase in the amount of funds increases import, export and real sector confidence index; no significant effect was found on the industrial production index. In the regime that the amount of funds provided is high, increase in the amount of funds increases import, export, industrial production index and real sector confidence index. KEYWORDS: Participation Banking, Islamic Banking, Real Economy, Panel Data Analysis, Time Series Analysis