Spatial and temporal variation of aerosol optical depth over Turkey from MODIS satellite data
MODIS uydu verilerinden elde edilen aerosol optik derinliğinin Türkiye'de zamansal ve mekansal değişimi
  1. Tez No: 672981
  2. Yazar: ESRA DUĞRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Koleksiyon 6.1 (C6.1) Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) aerosol optik derinlik (AOD) güncel verileri, hem kalibrasyon hem de Dark Target (DT) ve Deep Blue (DB) algoritmalarında yapılan çeşitli iyileştirmelerle kullanıma sunulmuştur. Ancak güncel MODIS aerosol verilerinin performansları Türkiye'de incelenmemiştir. Bu çalışmada, Terra ve Aqua MODIS C6.1 AOD verisinin 2002–2019 yılları arasında 10 AERONET istasyonunda Versiyon 3 Seviye 2.0 yer bazlı AOD ölçümleriyle değerlendirilmesi yapılmıştır. Türkiye'de AERONET istasyonlarının az olduğu düşünülerek, komşu ülkelerden 8 istasyon da kullanılmıştır. AOD verileri, aylık NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) değerleriyle tanımlanan farklı yüzey türleriyle doğrulanmıştır. Analizler, bölgesel ölçeklerde MODIS verileri ve AERONET ölçümleri arasında doğrudan karşılaştırmalar ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, AOD verilerinin zamansal ve mekansal değişimleri incelenmiştir. Hata değerleri, veri setlerinin performansının yüzey türüne göre değiştiğini göstermiştir. Genel olarak, DB AOD ürünleri, kısmen bitki örtülü kentsel alanlarda en iyi performansı göstermiştir. DT ürünleri, AERONET AOD verileri ile orta veya yoğun bitki örtüsüne sahip alanlarda DB ürünlerine göre daha iyi eşleşmiştir. DT ve DB, sırasıyla AOD versini fazla ve az tahmin etme eğilimindedir. Terra ve Aqua aerosol ürünleri arasında küçük farklılıklar vardır. Genel olarak, Aqua AOD ürünleri bölge genelinde AOD verisini tanımlamada daha güvenilir ve bölgesel ölçekte ilgili aerosol çalışmalarında kullanım için daha uygundur.
Özet (Çeviri)
The most recent release of Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) Collection 6.1 (C6.1) aerosol optical depth (AOD) products were available with various improvements made to both the radiometric calibration and Dark Target (DT) and Deep Blue (DB) algorithms. However, the performances of the recent MODIS aerosol products have not been investigated over Turkey. This study provides an evaluation of C6.1 Terra and Aqua MODIS aerosol products with reference to the ground based AOD measurements by the Aerosol Robotic Network (AERONET) Version 3 Level 2.0 data at 10 sites in the period of 2002–2019. Considering that sparse AERONET sites are available in Turkey, 8 sites from neighboring countries were also used. The AOD retrievals were validated over different surface types defined by monthly NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) values. Analysis was performed with direct comparisons between MODIS retrievals and AERONET measurements at regional to site scales. Meanwhile, the spatial and temporal variations were also discussed. The retrieval errors illustrated that the performance of datasets changed with surface types. Overall, the DB AOD products showed the best performance in partially vegetated urban areas. DT products matched more closely with the AERONET AODs than DB products over moderately or densely vegetated areas. DT and DB tended to overestimate and underestimate AOD, respectively. There were small differences between Terra and Aqua aerosol products. In general, Aqua AOD products were more reliable in describing the AOD over the region and recommended for selection in related aerosol studies at regional scale.