Destinasyon pazarlaması kapsamında paydaş analizi: Çanakkale ili örneği
Stakeholder analysis in destination marketing: The case of Çanakkale province
- Tez No: 673015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma ile Çanakkale'nin turizm paydaşlarının Çanakkale'nin turizm potansiyeli hakkındaki görüşleri ve Çanakkale turizm paydaşlarının kendi aralarındaki ilişki durumları açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Çanakkale'de turizm konusunda söz sahibi ve yönlendirici etkiye sahip kamu kurumlarının, yerel yönetim, üniversite, STK ve özel sektör temsilcileri ile yapılandırılmış ve açık uçlu sorulardan oluşan derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Sonuçları yorumlamak için betimsel ve içerik analizi kullanılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda, Çanakkale'nin ciddi bir turizm potansiyeli olduğu, paydaşların kendi aralarında iletişim ve koordinasyon konularında bir takım aksaklıklar yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Çanakkale'nin turizm potansiyelinin doğru değerlendirilebilmesi, şehrin marka kimliğinin oluşturulması, şehir için standart bir tanıtım dili oluşturulabilmesi, paydaşlar arasındaki iletişim ve koordinasyonun devamlılığının ve akıcılığının sağlanması için bir destinasyon yönetim örgütü kurulması fikri ön plana çıkmaktadır. Bulunan sonuçlar Çanakkale'nin destinasyon paydaşları hakkında yapılacak çalışmalar için yol gösterici olabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
With this research; It is aimed to reveal the views of Çanakkale's tourism stakeholders on the tourism potential of Çanakkale and the relations between Çanakkale tourism stakeholders. In-depth interviews consisting of structured and open-ended questions were held with public institutions, local government, universities, NGOs and private sector representatives that have a say and have a guiding effect on tourism in Çanakkale. Descriptive analysis and content analysis were used to interpret the results. As a result of the analysis, it was concluded that Çanakkale has a serious tourism potential and that the stakeholders have some problems in communication and coordination among themselves. The idea of establishing a destination management organization in order to evaluate the tourism potential of Çanakkale correctly, to create the brand identity of the city, to create a standard promotional language for the city, to ensure the continuity of communication and coordination between stakeholders comes to the forefront. The results found can be a guide for the studies to be carried out on the destination stakeholders of Çanakkale.