Klorofil-a'nın elde edilmesi ve sentezlenen Ag(II)-klorofil a'nın EPR yöntemiyle incelenmesi
  1. Tez No: 67302
  2. Yazar: ALİ ALBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP TAPRAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada taze ısırgan yapraklarından elde edilen klorofıl-a molekülünde bulunan Mg(II) metal iyonu ile Ag(II) ve Cu(II) metal iyonları yerdeğiştirilerek elde edilen Ag(II)-klorofil-a (C55H?2AgN405) ve Cu(II)- klorofîl-a (C^H^CuN^O-) petrol eteri çözeltisi içinde EPR spektrometresiyle incelenmesi yapıldı. Bu incelemelerde petrol eteri çözücüsünde Ag(II)-klorofil-a molekülünde azot aşırı ince yapı sabitini 20 G olarak belirlendi. Ayrıca izotropik yarılma faktörününde 2.0593 değerinde olması klorofıl-a' daki Mg(II)1 nin yerine Ag(II)' nin geçtiğini göstermektedir. Bir başka incelemede ise Cu(II)-klorofil-a molekülünde azot aşırı ince yapı sabitini 17.5 G olarak belirlendi. Bundan başka izotropik yarılma faktörününde 2.04446 olarak belirlenmesi Mg(II)-klorofil-a' daki merkezi metal iyonu olan Mg(II)' nin yerine Cu(II)' nin geçtiğini göstermektedir. Bunu destekleyen bir başka kanıt ise Cu(II) metal iyonunu aşın ince yapı sabitinin 90 G olmasıdır. Daha sonra Ag(II)-klorofıl-a CO, SO ortamlarında tutulan, ve ayrıca bu ortamlarda çeşitli sürelerde güneş ışığına maruz bırakılmıştır. Sonuçta, her iki ortamda, Ag(II) metal iyonu, indirgenerek paramanyetikliğini kaybettiği gözlenmiştir. Aynı işlem açık havada yapıldığı zaman sadece kompleksin yapısı bozulmakta, fakat indirgenme olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, chlorophyll-a is extracted from green spinach and the Mg is exchanged with Ag(II) and Cu(II) ions. The Ag(II)-Chlorophyll-a (C55H72AgN405) and Cu(II)-Chlorophyll-a (C H CuN O ) samples are investigated with EPR spectrometer. Ag(II)- Chlorophyll-a solvend in petrolium ether gives all line spectrum with e=2.0593, a =45 G and a =20 G. This shows that Mg metal exchanges with Ag N w w Ag(II) and make a planer complex with pyrol rings. In the similar way, Cu(II)-Chlorophyll-a complex gives a tipical Cu complex spectrum, with g =2.1133, g =2.012, a =90 G. The perpendicular compenent of the Cu complex is split into Nitrogen legands of pyrol rings. Thf work shows that. Ag(II) and Cu(II) is exchange with the Mg(II) ion of the natural chlorophyll. Another evidence to support the idea is that the hyperfine structure of Cu(II) matal ion is 90 G. The effect of CO and SO medium to Ag(II)-chlorophyll-a as well as exposuring the sunlight in these media for variety of time were investigated. It is obsrved that for both medium. Ag(II) metal ion done its paramagnetic property by the reduction. When the similar treatment is carried out in air, the structure of the complex changes but no reduction takes place.