Tarihsel süreçte ve ABD Yüksek Mahkemesi ile AİHM kararlarında ifade özgürlüğünün sınırlandırılması
Restrictions of freedom of expression in the historical rocess and in the decisions of the US Supreme Court and ECHR
  1. Tez No: 673032
  2. Yazar: RASHAD JAHANGIROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN TOPUZKANAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez ifade özgürlüğünün bir kavram olarak oluşması ile oluşum sürecinin tarihsel ve doktrinel perspektifini, aynı zamanda ABD Yüksek Mahkemesi ve AİHM kararları ışığında ifade özgürlüğünün sınırlandırılması koşullarını kapsamaktadır. Tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ifade özgürlüğünün geçirdiği tarihsel süreç, kavramın pozitif hukuka aktarılması ve ifade özgürlüğü üzerine oluşturulan tezlerin argümanları incelenmektedir. İkinci bölümde ise 20. yüzyıldan itibaren ifade özgürlüğünün sınırlandırılması ABD Yüksek Mahkemesi ve AİHM kararları kapsamında değerlendirilmektedir. Tezde iki ayrı coğrafyadaki en büyük iki mahkemenin kararlarının zamanla sınırlandırmayı nasıl şekillendirdiği, özgürlüğün sınırlarının nasıl çizildiği, nefret söylemi, dine hakaret kavramı ve pornografi ile çatışma noktalarında bu iki mahkemenin kriterlerinin belirlenmesi konusunda özgürlüğün son noktasını nasıl belirlediği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the historical and doctrinal perspective of freedom of expression as a concept, as well as the restriction of freedom of expression in the light of the decisions of the US Supreme Court and ECHR. The thesis consists of two parts. In the first part, the historical process of freedom, the forms of expression developed in this historical process, the transfer of the concept to positive law and the arguments of the theses on freedom of expression are examined. In the second part, restrictions on freedom of expression since the 20th century are evaluated within the scope of the decisions of the US Supreme Court and ECHR. In this thesis, we examine how the verdicts of the two largest courts in two separate geographies shape the limitation in time, how the limits of freedom are drawn, how these two courts set the ultimate in determination of criteria in terms of hate speech, the concept of blasphemy and conflict with pornography.