Türkiye'de ulusal güvenlik politikaları ve savunma sanayii yönetimi ilişkisi
Relations of security policies and defense industry administration in Turkey
  1. Tez No: 673036
  2. Yazar: RAHMİ ERKUT ERDİNÇLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Administration, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Günümüzde Türkiye'de güvenlik alanında akademik çalışmaların arttığı gözlemlenmekte, bununla paralel olarak yerli savunma sanayiine de ilgi artmaktadır. Ancak bu kapsamda yapılmış akademik çalışmalar genellikle tek boyutlu olup kamu yönetimi açısından yapılan çalışmalar yok denecek kadar azdır. Bu çalışmada Türkiye'nin ulusal güvenlik politikalarının savunma sanayii yönetimi ile olan ilişkisi incelenecektir. Bu kapsamda; araştırmanın ilk bölümünde öncelikle güvenliğin ne olduğu, kavramsal ve kuramsal derinliği ortaya konarak Türkiye'nin ulusal güvenlik politikaları ele alınmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'nin savunma sanayii tarihi Osmanlı'dan günümüze kadar önemli dönüm noktaları bağlamında değinilerek günümüzdeki savunma sanayii yönetimi ve ulusal güvenlik politikalarına olan etkisinin derinliği analiz edilmişti. Buna müteakip günümüzün Türk savunma sanayii ve yönetimi tüm boyutları ile incelenmiştir. Son bölümde ise, Türkiye'nin ulusal güvenlik politikaları ile savunma sanayii yönetimi arasındaki karşılıklı ilişkinin analizi yapılmış ve çalışmanın ortaya çıkmasını sağlayan araştırma sorularına yanıtlar aranmıştır. Bu tez çalışmasında Türkiye'nin ulusal güvenlik politikalarının savunma sanayii ile olan ilişkisi kamu yönetimi disiplini altında incelenmesi ve bu ilişkinin derinliğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Tezin sonucunda bu ilişkiyi özetleyen şu bulgulara rastlanmıştır; Türkiye'nin daha etkin ve bağımsız güvenlik politikaları izleyebilmesi için yerli ve milli savunma sanayiinin önemi daha fazla ortaya çıkmaktadır. Türkiye'nin savunma sanayii gibi stratejik bir alanda bağımlılık oranının yüksek olması uygulamak istediği ulusal güvenlik politikalarının sekteye uğramasına neden olmakta; ancak aynı oranda bağımsız olması da hem iç güvenlik hem de bölgesel/uluslararası güvenlik politikaları açısından Türkiye'nin daha rahat ve sonuç alabilen bir konuma ulaşmasına destek vermektedir. Bu nedenle Türkiye'de savunma sanayii yönetiminin güvenlik politikaları üzerinde stratejik belirleyiciliği tezin temel bulgusu olarak özetlenebilir. Anahtar Sözcükler Savunma Sanayii, Güvenlik, Güvenlik Politikaları, Türkiye, Yönetim
Özet (Çeviri)
Today, it is observed that academic studies in the field of security are increasing in Turkey, and parallel to this, the interest in the national defense industry is also increasing. However, academic studies conducted within this scope are generally one-dimensional and there are almost no studies conducted in terms of public administration field. In this study, the relationship of Turkey's national security policies with defense industry management will be examined. In this context, In the first part of the research, Turkey's national security policies are discussed by first revealing what security is and its conceptual and theoretical depth. In the second part, the history of Turkey's defense industry was mentioned in the context of important turning points from the Ottoman Empire until today, and the depth of its impact on today's defense industry administration and national security policies is analyzed. After this, today's Turkish defense industry and its administration are examined with all its dimensions. In the last part, the mutual relationship between Turkey's national security policies and defense industry administration is analyzed and answers are sought for the research questions that led to the emergence of the study. In this thesis, it is aimed to examine the relationship of Turkey's national security policies with the defense industry under the discipline of public administration and to reveal the depth of this relationship. As a result of the thesis, the following findings that summarize this relationship were found; for Turkey to follow more effective and independent security policies, the importance of the domestic and national defense industry becomes more evident. The high rate of dependency of Turkey in a strategic area such as the defense industry causes the interruption of the national security policies that it wants to implement; However, its independence at the same rate supports Turkey to reach a more comfortable and result-oriented position in terms of both internal security and regional/international security policies. For this reason, the strategic determination of the defense industry administration in Turkey on security policies can be summarized as the main finding of the thesis. Keywords Defence Industry, Security, Security Policies, Turkey, Administration