Uluslararası Bakalorya ve MEB kimya dersi öğretim programlarının program öğeleri ile izleme, denetim ve değerlendirme açısından karşılaştırılması
Comparison of international baccalaurate and MEB chemistry curriculum with program elements in terms of monitoring, supervision and evaluation
  1. Tez No: 673035
  2. Yazar: GİZEM UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın Türkiye'de Ortaöğretim kurumlarında okutulması amacıyla 2018 tarihinde onayladığı Ortaöğretim Kimya Dersi Öğretim Programı ile IBO tarafından Diploma Programı olarak uygulanan 2016 tarihli Uluslararası Bakalorya Kimya Dersi Öğretim Programlarının program öğeleri olan; hedefler, içerik, eğitim durumları, ölçme-değerlendirme bağlamında benzerlikler ve farklılıklarını karşılaştırmalı olarak incelenmesi üzerinedir. Bunlara ek olarak eğitim felsefeleri, program yapıları, yönetim ve izleme, denetim ve değerlendirme açılarından da karşılaştırma yapılmıştır. Bu araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ülkemizde uygulanan bu iki öğretim programı arasında hedefleri, içerikleri, eğitim durumları program öğeleri bakımından büyük farklılıklar bulunmadığı en büyük farklılığın ölçme-değerlendirme ile denetim ve değerlendirme alanlarında olduğu gözlemlenmiştir. Bu noktada MEB öğretim programında ölçme-değerlendirme ile denetim ve değerlendirme bölümlerinde öğrencilerin izlenmesinin daha fazla yapılması ve daha sık geri bildirim yapılması, öğrenci farklılıkları göz önüne alınarak değerlendirme çeşitliliğinin arttırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonucunda IB DP ve MEB öğretim programı ilişkisine bakılarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulacak yeni öğretim programına ışık tutması amacı ile öneriler sunulmuştur. Bu çalışma hem Kimya dersi alanında öğretim programı karşılaştırması hem de karşılaştırmalı eğitim literatürünü zenginleştirmesi sebebiyle önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the similarities and differences between Secondary School Chemistry Curriculum, approved in 2018 by the Ministry of National Education Board of Education for teaching in secondary education institutions in Turkey, and the International Baccalaureate Chemistry Curriculum dated 2016, applied by IBO as Diploma Program, based on program items such as goals, contents, educational status and assessment and evaluation. In addition, these two programs were compared in terms of educational philosophies, program structures, management and monitoring, supervision and evaluation. In this study, the document analysis technique, one of the descriptive research methods, was used. According to the research findings, it was observed that there are no major differences between these two curricula implemented in our country in terms of their objectives, contents, educational status, and program elements, and the biggest difference was identified in the fields of assesment - evaluation and supervision and evaluation. At this point, it was concluded that student progress monitoring should be included more in the assesment - evaluation, supervision and evaluation parts of the MEB curriculum; feedback should be given more frequently, and also the variety of evaluation methods should be increased, considering diversity in students' learning. As a result of the research, considering the relationship between curriculum of IB DP and MEB, suggestions were made for feeding into the new curriculum, to be created by the Ministry of National Education . This study significantly contributes to the relevant literature with its comparing chemistry curriculums and its enrichment of the comparative education literature.