Yetişkin kadınların yeme tutumu, diyet kaliteleri ve beslenme bilgilerinin polikistik over sendromu açısından karşılaştırılması
Comparison of adult women eating attitudes, dietary quality and nutrition knowledge in terms of polycystic ovary syndrome
- Tez No: 673043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ CEBİRBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma, Konya'da yetişkin kadınların Polikistik Over Sendromu (PKOS) tanısına göre yeme tutumu, diyet kaliteleri ve beslenme bilgilerini karşılaştırmak amacıyla tanı alan 80 ve almayan 320 olmak üzere 400 katılımcı üzerinde yürütülmüştür. Çalışma verileri, demografik özellikler ve antropometrik ölçümler, Yeme Tutum Testi-40 (YTT-40), 24 saatlik besin tüketim kaydı ve beslenme bilgi testi olmak üzere dört bölümden oluşan anket formu ile yüz yüze görüşme metodu kullanılarak elde edilmiştir. PKOS'u olan kadınların BKİ ortalaması (x̄±SE) 26.1±0.648 kg/m2 iken, olmayanların 24.7±0.305 kg/m2'dir (p=0.046). PKOS tanısı olanların ve olmayanların bel çevresi ortalamaları arasında anlamlı farklılık belirlenmiştir (p=0.041).
Özet (Çeviri)
The study was conducted on 400 participants, 80 of whom were diagnosed and 320 were not, in order to compare the eating attitude, diet quality and nutritional knowledge of adult women in Konya according to the diagnosis of Polycystic Ovary Syndrome (PCOS). The study data were obtained by using face-to-face interview method with a questionnaire consisting of four parts: demographic characteristics and anthropometric measurements, Eating Attitude Test-40 (EAT-40), 24-hour food consumption record and nutrition knowledge test. While the average BMI (x̄±SE) of women with PCOS was 26.1±0.648 kg/m2, it was 24.7±0.305 kg/m2 for those without (p=0.046). A significant difference was found between the mean waist circumference of those with and without PCOS diagnosis (p=0.041).