Yetişkin kadınların yeme tutumlarının ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of eating attitudes and nutritional habits of adult women
- Tez No: 617406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, özel bir diyet merkezine başvuran yetişkin kadınların yeme tutumları ile beslenme alışkanlıklarını ortaya koymak; sorunları ve nedenlerini saptayarak, mevcut sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 01 Mayıs - 30 Haziran 2018 tarihleri arasında Dietista Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Merkezine başvuran 19-64 yaş aralığındaki kadın danışanlar üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada genel bilgiler, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler ve yeme tutum testi ile ilgili verilerin toplanması amacına yönelik olarak literatür bilgilerinden yararlanılarak araştırmacı tarafından oluşturulan anket formu uygulanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş aralıkları %50,2'sinin 19-30 yaş grubunda olduğu görülmektedir. Katılımcıların % 85,1'inin 3 öğün tükettiği ve öğle öğününü atladığı saptanmıştır. Bireylerin %80,6'sının gece yemek yemediği belirlenmiştir. Kadınların % 60,2'sinin zayıflama diyeti uyguladıkları ve önerenlerin % 40,8'inin diyetisyen olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the eating attitudes and nutritional habits of adult women who apply to a special diet center; the aim of the study is to develop solutions to existing problems by identifying their problems and causes. The study was conducted on women between 19-64 age group who applied to Dietista Nutrition and Diet Counseling Center between 01 May- 30 June 2018. In order to collect data related to general information, nutritional habits, anthropometric measurements and eating attitude test, a questionnaire form which was created by the researcher was used. The age range of the participants was 50.2% in the 19-30 age group. It was found that 85.1% of the participants consumed 3 meals and skipped lunch. It was determined that 80.6% of the individuals did not eat at night. It was determined that 60.2% of women applied slimming diet and 40.8% of those who proposed were dietitians.