Gayriresmî erken evlilikler: 18 yaş altı evlilik yapan kadınların evlilik öncesi aile yaşantılarının incelenmesi
Informal early marriages: Examination of pre-marriage family lives of women who married under age 18
  1. Tez No: 673049
  2. Yazar: ELİF ÇAY PADALIHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MİRAÇ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma 18 yaşından önce dinî nikâhla evlilik yapan kadınların evlilik öncesi aile yaşantıları, evlilik süreci ve evlilik sonrası yaşantılarına ilişkin bilgi edinmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul ilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kartopu yöntemi ile 20 kadına ulaşılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanarak kadınlarla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler ses kayıt cihazları ile kayıt altına alınmıştır. Görüşme kayıtları çözümlendikten sonra fenomenolojik yaklaşımla betimsel analiz yapılarak ana ve alt temalar şeklinde kategorize edilmiştir. Elde edilen veriler sosyal hizmet perspektifiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; kadınların erken yaşta evlenmesinde aile sorunlarının doğrudan ya da dolaylı olarak etkili olduğu, evliliklerin isteğe bağlı ya da isteğe bağlı olmadan gerçekleştiği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre isteğe bağlı yapılan erken evlilikler olumsuz aile ortamından kaçış için yapılırken isteğe bağlı olmayan erken evlilikler aile zoruyla gerçekleştirilmektedir. Araştırma sonucunda ayrıca; evlilikler üzerinde etkili olan iki temel sebebin evlilik öncesi aile yaşantıları ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğu tespit edilmiştir. Erken yaşta yapılan evliliklerin önlenmesi için erken evliliklere ilişkin yasal düzenlemeler yapılmalı, kız çocuklarının okullaşma oranı artırılmalı ve yoksulluk nedeniyle eğitime devam edemeyen kız çocukları için ailelere ayni ve nakdi yardımlar yapılmalıdır. Kaçış erken evliliklerinin önlenmesi için aileler çeşitli eğitimlerle bilinçlendirilmeli ve aile sisteminin işlevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted regarding women who married by religious marriage before the age of 18 and to obtain information about their family life before marriage, their marriage life and the life after marriage. The research was carried out in the province of Istanbul. Qualitative research method was used within the scope of the research. 20 women were reached with the snowball method. A semi-structured interview form was prepared and in-depth interviews were conducted with women. Interviews were recorded with voice recorders. After the interview records were analyzed, they were categorized as main and sub-themes by making descriptive analysis with a phenomenological approach. The data obtained were evaluated with a social work perspective. As a result of the research, it was found that family problems were directly or indirectly effective in early marriage of women, and that marriages took place voluntarily or not. According to the results of the research, voluntary early marriages are made to escape from the negative family environment, while non-voluntary early marriages take place by family pressure. As a result of the research, it was determined that the two main reasons affecting marriages are family life before marriage and gender inequality. In order to prevent early marriages, legal regulations should be issued, schooling rate of girls should be increased and in-kind and cash aids should be provided to families for girls who cannot continue their education due to poverty. In order to prevent early marriages for escape, awareness should be raised for families with various trainings and efforts should be made to ensure that the family system functions in a healthier way.