An Investigation on purchasing decisions of companies in Turkish detergent industry. A special case: Lab
  1. Tez No: 7935
  2. Yazar: MERAL PAŞAREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER BORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
VI ÖZET TÜRK DETERJAN SEKTÖRÜNDE ÜRETİCİLERİN SATIN ÂLIM DAVRANIŞLARI ÜZERİNE BÎR İNCELEME Bu tezde Türkiye'de deterjan üreticilerinin satın alıra davranışları incelenmiştir. Bir yandan çeşitli bölümlerin satmalına kararlarına olan etkilen“ analiz edilirken;, diğer yandan ürün ve satıcı firma seçiminde kullanılan kriterler ile bilgi kaynakları araştırılmıştır. Çalışma sonuçları gerek ulusa! ve uluslararası şirketlerin ve gerekse de iyi ve kötü örgütlenmiş şirketlerin davranış ¥e tutuşları arasında önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Deterjan üreticilerinin satmalına sırasında geçtikleri aşarcalar incelenmiştir. Malın teslis süresine ilişkin verilen sözlerin tutulması 9 ve ürünün kalitesi ile güvenilirliği hususları satıcı firmanın sahip olabileceği artı puanlar olarak saptanmıştır. Bir yandan satıcı firmaların satış temsilcileri;, diğer yandan kalite kontrol departmanı., sırasıyla resmi ¥e gayri- resmi bilgi kaynakları olarak ortaya çıkmışlardır. Son olarak., satın- alma bölümü idarecileri, kişisel olarak incelendiğinde yeniliğe açık davranmakla birlikte., satın alma bölümü itibariyle kararlarında daha muhafazakar oldukları görülmüştür. Yazın taraması, çalışmanın temelini, oluşturması açısından sunuldu ve çalışma bu konuda hazırlanan anket vasıtasıyla ve karşılıklı görüşme yoluyla yürütüldü. Elde edilen veriler. SPSS-X yardımıylavıı frekans ve t-test analizlerine tabî tutuldu. Analiz sonuçları ¥e uygulamada getirebileceği yararlar deterjan üreticileri ”bunlara hammadde sağlayan firmalar ile araştırmacılar ve akademisyenler acısından yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ON INVESTIGATION ON PURCHASING DECISIONS OF COMPANIES IN TURKISH DETERGENT INDUSTRY in this thesis the purchasing attitudes of detergent producers in Turkey is studied. On one hand the role of purchasing department and other departments participating in buying decision were analyzed on the other hand, the selection criteria for vendor and product as well as the information sources have been explored. According to the results of the study* significant differences between the attitudes and behaviour of international and domestic and also well -organized and poor-organized firms were found. Buying pro cesses of detergent manufacturers were assessed. ît was investigated that ability to keep delivery promises,, the quality of product and the reliability of product were considered as raajor assets of vendor. Sales representatives of vendors were found as the raajor forraal information source., whereas, quality control department evolved as the raajor in formal information source. Last,, purchasing managers were viewed as more innovative personally, but purchasing departments were sore con servative in their decisions- A literature review is presented to reveal the backgrounds of the study, A. questionnaire has been used as the instrument of thestudy. Frequency analysis and t- tests have been applied by sreans o1 an SPSS-X program to the data. The results have been analyzed s and the Triplications of the results for the firms which supply raw materials to detergent manufacturers s for detergent manufacturers s and for researchers and academicians are presented.