Otizmli çocuğu olan annelerin algıladıkları sosyal desteğin anksiyete ve tükenmişlik düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
The social support perceived by mothers with a child with autism investigation of its effect on anxiety and burnout levels
- Tez No: 673078
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ÖZKARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmada otizmli çocuğu olan annelerin algıladıkları sosyal desteğin anksiyete ve tükenmişlik düzeyleri üzerinde anlamlı bir etki oluşturup oluşturmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde hazırlanan araştırmada örneklem grubu seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu bağlamda İstanbul'da faaliyet gösteren bir özel eğitim merkezinde eğitim gören otizm tanısı almış çocuğu olan 120 annenin katılımı ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Beck Anksiyete, Maslach Tükenmişlik ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada Bağımsız Örneklem T-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Bulgulara göre otizm tanılı çocuk annelerinin algıladıkları sosyal destek düzeylerinin anksiyete ve tükenmişlik düzeyleri üzerinde negatif yönde etkisi olduğu gözlenmiştir. Algılanan sosyal destek düzeyi arttıkça annelerin anksiyete ve tükenmişlik düzeylerinin düştüğü anlaşılmaktadır. Elde edilen bulgular diğer çalışmalar ve ilgili literatür ışığında tartışılarak çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine whether the perceived social support of mothers with children with autism has a significant effect on their anxiety and burnout levels. The current research was designed as a relational scanning model the random sampling method was used. In this context, a study was conducted with the participation of 120 mothers with children diagnosed with autism who were educated in a special education center operating in Istanbul. Personal Information Form, Beck Anxiety, Maslach Burnout and Multidimensional Scale of Perceived Social Support were used to collect data. In the study, the data were analyzed using the Independent Sample T-Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis. According to the findings, it was observed that the perceived social support levels of mothers with children diagnosed with autism had a negative effect on their anxiety and burnout levels. It is understood that as the perceived social support level increases, the anxiety and burnout levels of the mothers decrease. The findings were discussed in the light of other studies and related literature and several suggestions were made.