Otizmli çocuğa sahip ailelerin algıladıkları sosyal desteğin yaşam kaliteleri üzerine etkisi
The effect of social support perceived by families with children with autism on their quality of life
  1. Tez No: 793214
  2. Yazar: ABDULKADİR DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada tüm boyutları gerçek bir travmanın muhatabı olan otizmli çocuğa sahip ailelerin algıladıkları sosyal desteğin yaşam kaliteleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmaya Sakarya ilinde otizmli çocuğu bulunan ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 92'si kadın 30'u erkek toplam 122 birey gönüllü katılım göstermiştir. Araştırma kapsamında veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA), Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of social support perceived by families with children with autism, all dimensions of which are the addressee of a real trauma, on their quality of life. A total of 122 individuals, 92 women and 30 men, who have children with autism in Sakarya province and who were selected by convenience sampling method, voluntarily participated in the study in which correlational survey model was used. The data were collected by using the“Personal Information Form”,“Perceived Social Support Scale”and“Quality of Life Scale”within the scope of the study. Independent groups t-test, one-way variance (ANOVA), Pearson correlation and regression analyses were used to evaluate the data.